Binance

Yenibahar Faydaları ve Kullanım Alanları

Yenibahar Faydaları ve Kullanım Alanları
Yenibahar Faydaları ve Kullanım Alanları

Yenibahar Faydaları ve Kullanım Alanları

Yenibahar hoş aromatik ve kekremsi kokusuyla mutfakların vazgeçilmez baharatı olmasının yanı sıra sağlık açısından da oldukça faydalı bir baharattır. Orta ve güney Amerika’da yetişen yenibahar ağacı yaprak dökmeyen cinsi ağaçlardandır. Tarcın, Karanfil, Zencefil, Hindistan cevizi gibi baharatların aromatik koku ve tatlarını bir arada barındırdığından Tüm Baharatlar adıyla da bilinmektedir.

Yenibahar faydaları ve kullanım alanları denildiğinde akla ilk gelen, sindirim sistemi üzerindeki etkisidir. Yeni doğan bebeklerde rastlanan gaz sorunlarında kullanılan hazır çay karışımlarında bile Yenibahar bulunmaktadır. Gaz sorunlarının yanı sıra mide ağrı ve krampları da dahil olmak üzere tüm sindirim sistemi için rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır hazmı kolaylaştırır. Aynı zamanda güçlü bir iştah açıcıdır. Likör yapımında kullanılmasından tutunda, şekerleme çiklet turşu ve içeceklere kadar pek çok alanda kullanılan bu baharat Osmanlı şerbetlerinde de başrollerdedir.

Yenibahar hem baharat, hem yağ şeklinde kullanılır. Yağ şeklinde kullanım genel olarak romatizma ağrılarda anestezi özelliği nedeniyle ağrılı bölgeye sürülme şeklinde uygulanır damar sertliğin dede etkili bir baharattır. Tabi ki Yenibaharın faydaları bunlarla sınırlı değildir unutkanlığa iyi gelmesiyle de bilinen Yenibaharın vücut direncini arttırdığı da bilinmektedir. Savunma sistemini destekleyen bu baharat hastalıklara karşı vücudumuzu destekler bronşit nezle öksürüğe iyi gelen Yenibahar aynı zamanda hastalıklara neden olan serbest radikallere karşı korunma sağlar, doğal bir antioksidan olması nedeniyle arınmada da destekçidir.

Yenibahar bitkisinde hatırı sayılır oranda demir ve bakır bileşeni bulunmaktadır. Kan dolaşımını arttırıp vücut sıcaklığını yükselten Yenibahar metabolizma hızlandırıcıdır aynı zamanda. Mide bulantısı ve ishal tedavilerinde de kullanılan Yenibaharın faydaları saymakla bitmez. Baharat olması nedeniyle Yenibaharın yan etkisi yoktur. Ancak her bünye farklı tepkiler gösterdiğinden bazen alerjiye sebep olabildiği gibi ülser ve koliti olan kişilerin dikkatli tüketmesi gerekmektedir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir