Binance

Melekotu Kökü Faydaları

Melekotu Kökü Faydaları
Melekotu Kökü Faydaları

Melekotu Kökü Faydaları

Zamanla sıkıntılarımızı tıbbi anlamda çözmeye çalışmamıza rağmen artık doğaya çıktığımızda bazı otlarlar derdimize çare bulmaya çalışırız. Bunlardan biriside melekotu köküdür. Melekotu kökü bitkisel ilaçlarda yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Zengin otluk alanlarda, yeşil arazilerde, ormanlık alanlarda, akarsu yataklarında ve yol kenarlarında bulunur. Büyük beyaz çiçekli, uzun boylu, süslü ve aromatik bir bitkidir.

Artık tüm aktar ve baharatçılarda da rahatlıkla bulabileceğimiz ürünlerdendir. Melekotu kökü tüm cinsiyet ve yaştan herkesin kullanabileceği bir ot türüdür. Genellikle faydası bulunan bu bitki türünün zararı yok denecek kadar azdır. Bilinçsiz kullanıldığında zehirlenmeye yol açabilir.

Melekotu Kökü Faydaları

En önemli faydası kalbi daha iyi çalışmasını sağladığı bilinmektedir. Yediğimiz ve içtiğimiz ürünlerin ürettiği bakterilerin gelişimini önlediği ve anti bakteriyel olarak büyük bir etkiye sahiptir. Bu kökün faydaları saymakla bitmeyecek. Melekotu kökü faydaları diğerleri ise boğaz ağrısı ve kırık kemikler, ateş, soğuk algınlığı, öksürük, kanamalı kolik ve diğer mide rahatsızlıklarının tedavisinde faydalı olmaktadır, şişme, kaşıntı ve romatizma ayrıca yüz yıkama yaparsanız da yüzünüzde çıkan sivilce, yara ya da başka tür sıkıntıları da önlediği söyleniyor. Vücut haricinde böcek ilacı olarak da kullanılarak evlerde tiksinti olarak değerlendirilen böceklerin öldürücülüğü için kullanılmaktadır.

Melekotu Kökünün İçerdiği Değerler

Melekotu kökü vitamin bakımından; B12, çinko, tiamin, sukroz, riboflavin, potasyum, magnezyum, demir, fruktoz, glikoz ve diğer birçok eser mineral içerir.

Melekotu Kökü Kullanmanın Sakıncaları

Tüm tıbbi ilaçlar ve onların muadili olarak görünen bitkisel otları kullanmaması gereken bir kesim bulunmaktadır. Hamileler ya da kronik olarak sürekli rahatsızlık duyan kişiler melekotu kökünü kullanmamalıdırlar. Bazı içeceklerle birlikte kullanıldığında mide bulantısına neden olduğu da söylenmektedir. Melekotu kökünü kullanacağınız zaman kesinlikle danışman eşliğinde kullanmalısınız. Kullanım sonunda herhangi bir sorunla karşı karşıya kalırsanız hemen doktora başvurmalısınız.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir