Binance

Zatürre Nedir, Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zatürre Nedir, Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?
Zatürre Nedir, Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zatürre Nedir, Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Zatürre özellikle kış mevsiminde ihmal edilen grip ve nezle hastalığının ilerlemesi ile ortaya çıkan ciddi bir hastalıktır. Ciddiye alınmayan zatüre hastayı ölüme götürür.

Zatürre ateşli ve tehlikeli bir hastalıktır. Geçmeyen grip sonrası gelen zatürre kronik hastalarda çok geç düzelir.

Akciğer lobu iltihap kapması ile ortaya çıkan hastalık akciğerin oksijen alışverişini olumsuz etkiler. Kan içinde yer alan oksijen miktarının düşmesine neden olur.

Zatüre bir solunum yolu hastalığa olup virus, bakteri ve mantarlar neden olur.

Zatürre hastaya yakın temasla bulaşan bir hastalıktır. Öksürme, aksırma, konuşma gibi solunum faliyetleri sonucu hastalık bulaşır.

Özellikle kalabalık mekanlarda yaşayan insanlara daha kolay bulaşır. Okul hastane ve askeri birlik gibi mekanlarda daha kolay yayılır.

Alkol ve uyuşturucu kullanımı zatürrenin vücuda kolay yerleşmesini sağlar. Zatürre olan kişi de yüksek ateş, üşüme, titreme ve öksürme gibi belirtiler görülür.

Akciğer zarında meydana gelen tahrişler nefes alıp vermede güçlük yaşanmasına neden olur. El, ayak ve dudaklar morarmaya başlar. Kişi kendini kırgın ve iştahsız hisseder. Kişi balgamlı bir şekilde öksürmeye başlar.

Zatürre olan kişilere uzman doktor kontrolünde antibiyotik tedavisi uygulanır. Kişinin hastalık süresince kaybettiği vücu t sıvısı telafi edilmeye çalışılır.

Tedavi süresince hastaya bol sıvı takviyesi verilir. Zatürre olan hastalar yatarak istirahat etmelidir.

Yüksek kalorili bol vitaminli beslenme programı uygulanır. Sağlıklı ve dengeli beslenmek tedavi sürecinde önemlidir.

Hastanın maske kullanması gerekir. Kalabalık ortamların çok sık havalandırılması gerekir. Temizliğe önem vererek gerekli tedbir ve önlemlerin alınması gerekir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir