Binance

Yürüyüş Ayakkabısının Önemi

Yürüyüş Ayakkabısının Önemi
Yürüyüş Ayakkabısının Önemi

Yürüyüş yapmak insan sağlığı için son derecede önemlidir. Stressiz bir yaşam, düzenli egzersiz ve mutlu bir yaşam için yürüyüş yapılması tavsiye edilmektedir. Yürümek doğrusal hareketlerdendir.

Yürüyüş yapan kişiler ilk olarak topukları yere değer. Daha sonra topuktan parmak uçlarına doğru yavaş yavaş yuvarlanmaktadır. Ancak ayakların rahat edebilmesi için spor ayakkabılarına dikkat edilmelidir.

Yanlış yapılan yürüyüş ayakkabı seçimleri ayakların bozulmasına, ayakların terlemesine, yürüyüş bozukluklarına, mantar oluşumuna ve bakteri oluşumlarına neden olmaktadır.

Yürüyüş esnasında ayakkabı seçimleri son derecede önemlidir. Aksi taktirde birçok sağlık problemlerini ortaya çıkartacaktır.

Yürüyüş ayakkabıları yürüyüş esnasında ayakların rahatlığı için önemlidir. Ayağa iyi oturmalıdır. Aşağıda verilen bilgilerde yürüyüş ayakkabılarının seçimi hakkında bilgiler verilmektedir. Bu bilgilere uyarak doğru yürüyüş ayakkabı seçimleri yapabilirsiniz.

Yürüyüş Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır?

* Yürüyüş ayakkabısı seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan bir tanesi, ayakkabının kalıbıdır. Ayakkabı ayak numarasına göre uygun olmalıdır. Ayağı ne sıkmalı nede geniş olmalıdır. Ayak rahat etmelidir. Yürüyüş ayakkabısı seçerken baş parmakların sıkışmamasına dikkat edilmelidir. Aksi taktirde nasır ve mantar gibi birçok problemleri ortaya çıkartacaktır.

* Daha hızlı hareket edebilmek için yürüyüş ayakkabısının esnek olmasına özen gösterilmelidir. Esnek ayakkabılar ayağın daha fazla rahat etmesine yardımcı olur ve terlemeyi engeller. Hafifliği ve esnekliği sağlayan en önemli unsurlardan biride ayakkabının tabanıdır.

* Yürüyüş ayakkabısı seçerken alçak taban olmasına dikkat edilmelidir. Yüksek tabanlı ayakkabılar, ayak topuklarını rahatsız edecektir. Alçak tabanlı ayakkabılar ayağın daha fazla rahat etmesine yardımcı olur ve ayak topuğunun ağrımasını engeller. Bunun yanı sıra, yürüyüş ayakkabısı seçerken ayağın desteklemesi gerekmektedir. Ayak tırnakları birbirleriyle temas etmemeli ve sıkışmamalıdır. Aksi taktirde ayak parmakları tahriş olacaktır.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir