Binance

Yurt Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Yurt Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?
Yurt Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Yurt Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Merhabalar, bildiğiniz gibi üniversite sınavı bitti, kısa zaman içinde sonuçlar açıklanacak ve ardından tercih süreci başlayacak.

Üniversite tercih sonuçlarının da açıklanmasından sonra birçok kişinin bundan sonraki hayatı değişecek.

Bazıları kendi şehrinde üniversite okumaya devam edecekken bazıları farklı şehirlerde eğitim alacak. Farklı şehirlerde okuyacak kişilerin büyük bir bölümü yurtlarda kalmaktadır.

Tercih sonuçları açıklandıktan sonra birçok kişi internetten kalacak yer aramaya başlayacak. İlk senelerde öğrencilerin büyük bölümü yurtta kalmayı tercih eder. Bu nedenle Ağustos ve Eylül aylarında internet aramaları tavan yapmaktadır.

Birçok kız ya da erkek öğrenci yurdu sahibi internete reklam vererek bu aylarda öğrenci almaya çalışır.

Bu konu aslında öğrenciler için büyük bir tehlikedir çünkü kafa karıştırıcı ve yanıltıcı bilgilere aldanıp yurda kayıt olurlar ve daha sonra pişman olurlar.

Bu nedenle bu yazımızda yurt seçimi yapmadan önce dikkat etmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz.

Öğrenci yurdu seçmeden önce mutlaka dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Örneğin benim için en önemli iki kriter odalardaki kişi sayıları ve temizlik.

Yurtlarda genel olarak 1, 2 ve 4 kişilik odalar mevcuttur. Kendi tercihinize göre bunu seçebilirsiniz, tabii odada yaşayacak öğrenci sayısı azaldıkça fiyatı da artıyor.

Öğrenci yurdunda bulunması gereken bir diğer özellik de mutfaktır. Çoğu yurdun kendi içerisinde mutfak olmuyor ve yurdun yemekhanesinden yararlanmak zorunda kalıyorsunuz, örneğin KYK yurtlarında böyle.

Özel yurtlarda ise durum biraz farklı, bazılarında özel mutfak var ve bu sayede kendi eviniz gibi yemeklerinizi yapabiliyorsunuz. Bunların dışında yurtta bulunan kafelerden de hazır olarak yemeğinizi alabiliyorsunuz.
Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir