Binance

Yurt Dışında Okumanın Yararları ve Zararları

Üniversite hayatını yurt dışında okumanın kişilere bir takım yararları olabileceği gibi ters etkileri de olabilir. Pek çok kişi lise sonrası üniversite için yurt dışında kendine uygun olabilecek bölgeleri takip etmeye başlar.

Öncelikle yurt dışında okumanın avantajları nelerdir bir bakalım

  1. Üniversiteyi yurt dışında okumak, farklı kültür ve insan yapısını öğrenilmesini sağlar. Çevre edinerek size yol gösterecek insanlarla ilişki kurabilirsiniz.
  2. Tüm tanıdıklarınızdan uzak bilmediğiniz bir yerde okumaya başlamak kişinin elbette kendine olan özgüvenini maksimum seviyeye çıkaracaktır. Ben bunu başarabilirim arzusu, hırsı kişiyi daha azimli kılacaktır.
  3. Yurt dışında okumanın diğer bir avantajı o ülkenin dilini öğrenecek olmanızdır. İngilizce, Almanca veya Fransızca gibi bir dil öğrenmez ileriki hayatınızda size destek olacaktır.
  4. Gittiğiniz ülkenin sosyal, kültürel, politik ve ekonomi gibi alanlarında geniş bilgilere sahip olabileceksiniz. Bu durumda size ilerleyen zaman diliminde iş hayatında öne başlamak anlamına gelecektir.

Yurt dışında okumanın dezavantajları

  1. Erasmus gibi öğrenci değişim programlarıyla yurt dışında okuma şansı yakalamışsanız, eğitim süresinin uzamasına yol açabilir. Nedeni ise Türkiyenin eğitim sistemi ile yurt dışı eğitim sistemi arasındaki farklılıklar gösterilir.
  2. Yurt dışında okumanın elbette bir maliyeti olacaktır. Yeni bir ülke, kültür ve yapı içine girmek aşırı derecede maliyet anlamına da gelmektedir.
  3. Gideceğiniz ülkeden memnun olmayabilirsiniz. Nedeni ise farklı kültür yapısı ve insanlar, sizin orada eğitim görmenizden soğutabilir. Kültüre ayak uyduramayıp, insanlarla iletişime geçmekte zorlanabilir, hatta oradaki insanların size olan bakışlarından veya sizi dışlama gibi bir tavır takınmaları eğitim durumunu zora sokar. O nedenle gideceğiniz ülkeyi çok detaylı araştırmakta yarar vardır.
Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.