Binance

York Testi Nedir?

York Testi Nedir?
York Testi Nedir?

Son yıllarda oldukça popüler olan York testi gıda intoleransını test etmek amacıyla kullanılan bir çeşit uygulamadır. İnsan vücudunun bazı gıdalara karşı tepki vermesi kişi tarafından uzun yıllar bilinemeyebiliyor. Bu gıdaların sindirilememesi, sindirim ve bağışıklık sisteminde uzun yıllar bakteri ya da virüs gibi antijen oluşturabiliyor.

Dolayısıyla bağışıklık sistemi bu antijene karşı antikor üretimine geçiyor ve beraberinde birçok sağlık sorununu da getiriyor. Bu testin amacı da kişinin vücudunun hangi gıdalara karşı reaksiyona geçeceğinin saptanmasıdır.

Eğer herhangi bir gıdaya karşı antijen üretimi gerçekleşiyor ise kişinin o gıdalara karşı sıkı bir diyet uygulaması gerekmektedir. Bu test sayesinde önüne geçilebilen en önemli hastalık obezitedir.

Ayrıca obeziyete bağlı hipertansiyon ve kalp yetmezliği sorunlarla da mücadele etmeyi sağlayacaktır. Tespit ettiği gıdaya bağlı olarak chrohn Hastalığı, Kronik Yorgunluk, irritabıl barsak sendromu, migren ve çeşitli deri hastalıklarının önüne geçilmesi de York testi sayesinde mümkündür.

York Testinin Faydası Nedir?

Vücudun hangi gıdaya tepki verdiğinin öğrenilmesi durumunda doktor kontrolünde diyet uygulanır ve olası sağlık problemlerinin önüne geçilmiş olunur. York testi sonucunda birçok insan vücudunun tepki verdiği gıdalara karşı diyet uygulayarak sağlıklarına kavuşmuşlardır.

York Testi Nasıl Yapılır?

Özel laboratuvarlar ve sağlık merkezlerinde yapılan york testi, kanda intolerans gelişen gıdaların oluşturduğu antikor seviyelerini Elisa yöntemi ile tespit eden bir testtir.

Doğruluk oranı oldukça yüksek olan bu test sonucunda kişinin gıda intoleransı tespit edilirse diyet uygulaması gerekir. Üstelik çok kısa bir süre içinde sonuç almak mümkündür.

York Testi Fiyatı Ne Kadardır?

Bu test sigorta tarafından karşılanmadığı için hala devlet hastanelerinde yapılmamaktadır. Özel laboratuvarlar ve özel sağlık merkezlerinde yapılan bu testin fiyatı 2018 yılı içerisinde 940 tl’ den başlamaktadır.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir