Binance

Yeni Bilgisayar Aldığınızda İlk Yapmanız Gereken 5 Önemli Şey

Yeni bir bilgisayar alındığında ilk yapılması gereken 5 önemli şey şunlardır;

yeni bilgisayar

  1. Stok Yazılımların Kaldırılması: Kullanıcılar tarafından hangi bilgisayar alınırsa alınsın Bloatware adı verilen birçok hazır programları bünyesinde bulundurmaktadır. Öncelikle yapılması gereken alınacak bilgisayarların bünyesinde fabrika çıkışı hangi programların olduğu not edilmelidir. Daha sonra ise kullanıcılar işlerine yarayanları bilgisayarlarında tutabilir işlerine yaramayanları ise sistemden kaldırabilirler.

 

  1. Tarayıcı Seçimi: Kullanıcılar için yeni alınan bir bilgisayar için en önemli nokta kullanılacak tarayıcının belirlenmesi olmaktadır. Bu nedenle ilk yapılacak iş kullanılacak tarayıcının belirlenmesi olacaktır. Chrome kullanıcıları bu tarayıcıya alıştıkları için bunu varsayılan tarayıcı olarak seçebilirler. Ancak Firefox tarayıcısının da bilgisayarlarda kurulu olması önerilmektedir.

 

  1. Anti virüs Yazılımının Kurulumu: Windows 10 işletim sisteminin ana anti virüs sistemi oldukça gelişmiş özelliklere sahip olsa da kullanıcılar farklı anti virüs programlarını kullanmak istemektedirler. Kullanıcılar genel anlamda yıllardır kullandıkları anti virüs programlarından vazgeçmek istememektedirler. Bunun için birçok yararlı ve kullanılabilir anti virüs programları mevcuttur ve kullanıcılar tarafından tercih edilebilmektedir. Anti virüs yazılımlarının içeriklerinde otomatik tarama özellikleri aktif edilerek arka planda çalışmaları sağlanmaktadır. İstenirse manuel tarama da yapılabilmektedir.

 

  1. Hemen Yedeklemenin Yapılması: Kullanıcıların bilgisayarlarının olmasını istediği durumda hemen imajını almaları gerekmektedir. Herhangi bir sistem çökmesi durumunda bu imajı kullanarak bilgisayarı eski haline getirebilirler. Aynı zamanda kurtarma imajı bir USB bellek ya da DVD üzerinde bulundurulabilir.

 

  1. Sürücülerin Hemen Güncellenmesi: Kullanıcılar satın aldıkları bilgisayarların bileşenlerinin sağlıklı çalışması için bilgisayarın sürücülerini güncellemeleri gerekmektedir. Otomatik olarak bilgisayar sürücüleri tespit edilerek otomatik güncelleştirmeler açılarak güncellemelerin otomatik olarak yapılması sağlanabilir. Sürücülerin güncel olması bilgisayarların performanslarının arttırılmasına neden olur. Bu da kullanıcıların bilgisayar kullanımlarında rahat ve konfor özelliğini doğurur.
Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir