Binance

Yaşadığınız Şehir Günde Kaç Sigara İçtiğinizi Gösteriyor!

Yaşadığınız Şehir Günde Kaç Sigara İçtiğinizi Gösteriyor!
Yaşadığınız Şehir Günde Kaç Sigara İçtiğinizi Gösteriyor!

Dünya Sağlık Örgütü ve Berkeley Earth tarafından ortak bir şekilde yürütülen projeye göre hava kirliliği o şehirde ne kadar sigara tüketildiğini gösteriyor.

Hava kirliliği ve iklim üzerine yapılan bu sağlık araştırmasında 2010 yılında kurulan ABD merkezli Berkeley Earth isimli kurum araştırmaya öncülük ediyor. Genellikle hava kirliliği ve iklim üzerine çeşitli araştırmalar yapan bu kurum tarafından yapılan açıklamalar bilim insanlarının da dikkatini çekiyor.

Her Yıl 3 Milyon Kişi Hava Kirliliğinden Ölüyor!

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan araştırmalara bakıldığında her yıl 3 milyondan daha fazla kişi hava kirliliği nedeniyle ölüyor. Yaşanan ölümlerin büyük bir kısmı direkt olarak hava kirliliği olmasa bile yine bu kirliliğe bağlı nedenlerden dolayı ölümler gerçekleşiyor.

Berkeley Earth tarafından yapılan açıklamaya göre ise hava kirliliğine dikkat çekmek için insanlara sigara üzerinden böyle bir örnek verdikleri duyuruldu.

Hindistan ve Çin Başta Geliyor!

Hava kirliliği konusunda yapılan araştırmalara bakıldığında en kirli ülkeler sıralamasında Hindistan ve Çin başta geliyor. Türkiye’nin de listede ilk basamaklara yakın yerlerde yer aldığı açıklanırken dünyanın bu konuda alarm verdiği de söyleniyor.

Zabol En Çok Sigara İçilen Şehir Oldu!

En çok sigara içilen şehir sıralaması yapıldığında en kirli hava şartları ile dikkat çeken illerin başında İran’da bulunan Zabol kenti geliyor. Zabol’deki hava kirliliği günde 10.3 sigaraya karşılık gelirken bu şehri Hindistan’da yer alan Gwalior 8,1 ve Allahabad 7,8 şehirleri takip ediyor. Listenin devamında ise Suudi Arabistan’da yer alan Riyad günde 7 sigara ile takip ediyor.

Çin 63 Sigara İle Rekor Kırdı!

Hava kirliliği ile ilgili olarak yapılan araştırmalarda zaman zaman Çin’de yer alan Shenyang şehrinin günlük 63 sigaraya denk gelecek kadar kirli olduğunu açıkladı. Rekor kabul edilen bu tablo karşısında yetkililer Çin’i uyardı.

Türkiye’de Batman ve Hakkari Önde!

Türkiye’de yapılan araştırmalara bakıldığında ise Batman ve Hakkari illerinde 3,09 oranında günlük sigara tüketimi yapılacak kadar kirli olduğunu ortaya çıkardı. Listeyi ise 3,06 ile Gaziantep şehri izliyor.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir