Binance

Yaş Mama ve Kuru Mama Arasındaki Fark Nedir?

Yaş Mama ve Kuru Mama Arasındaki Fark Nedir
Yaş Mama ve Kuru Mama Arasındaki Fark Nedir

Yaş Mama ve Kuru Mama Arasındaki Fark Nedir?

Kedi ve köpek sahibi birçok hayvan sever; sevimli dostlarının en iyi şekilde beslenmesini ve en uygun yemeği yemesini ister. Bu durumda en iyi mamayı bulmak adına bazı araştırmalara girer. İlk olarak karşısında yemek seçeneği olarak yaş ve kuru köpek maması ev yemeği, çiğneme ürünlerini bulacaktır. Elbette tahmin edeceğiniz gibi ev yemeklerinin, yani sizin yediklerinizin köpek ve kediler için uygun olmadığını söylememizde fayda var. Paket mamaların içerisindeki formüller köpek ve kedilerin ihtiyacına göre şekilleniyor. Ev yemekleri ise evcil hayvanınıza ağır gelebilecek miktarda tuz, şeker ve yağ gibi ana besinler içerebiliyor. Bu noktada örneğin köpekler için temel besleme kuru mama ve takviye olarak da çiğneme ürünleri ile olmalıdır. Çiğneme ürünleri olarak bahsettiğimiz şeylere köpek kemikleri ve çubuklar giriyor. Fakat köpek maması olmaksızın sadece bu tarz ürünlerle beslemeniz, yeterli besin değeri sağlamadığından eksik ve yetersiz olacaktır. Bu ürünler genel olarak diş sağlığı ve çiğneme ihtiyacına hitap ediyor. Kuru mama ise güvenilir ve kaliteli bir markanın ürünü alındığı takdirde; içerisinde dengeli bir şekilde sağladığı protein, karbonhidrat, yağ, mineral ve vitamin değerleri bakımından köpeğinizin beslenmesine yetecek niteliğe sahip. Sizlere önereceğimiz mamalar; Acana, Pro Plan, Wildfield, N&D, Royal Canin markaları altında çıkan ürünlerdir. Bu markalar dana etinden ördek etine, tahılsız çeşitlerden balkabaklı olanlara kadar farklı tatlarda mama üretmekte seçim ise sizin köpeğinize kalmaktadır.

Köpek mamasına değindiğimize göre gelelim şimdi kedi mamasına. Kedilerin beslenmesinde yaş ve kuru kedi maması kullanılabilir. İlk olarak kuru mama seçimlerinden başlayalım. Kuru mama seçerken ilk olarak kedinizin yaşına dikkat etmeli, yavru ise yavru kedi maması ile beslemelisiniz. Yavru kedi mamaları daha küçük boyutlarda olup içerik olarak diğer mamalardan daha farklı özelliklere sahiptirler. Bu mamalar, sağlıklı kemik gelişimi ve tüy sağlığı gibi birçok konuda özel olarak üretilmiş formüllere sahiptirler. Bir diğer önemli konu ise yine güvenilir bir marka kullanmaktır. Market mamalarından uzak durmalısınız ve yukarıda köpek maması bölümünde saydığımız markaların kediler için ürettiği mamalara göz atabilirsiniz. Kedilerde kuru mama dışında yaş mama da yoğun miktarda tercih ediliyor. Fakat yaş mama kullanırken dikkat edilecek bazı durumlar söz konusudur. Günde verilecek yaş mama miktarı en fazla yarım paket olmalıdır. Serin yerde muhafaza etmelisiniz. Ve oda ısısında servis edildiği anda 30-60 dakika içerisinde bozulma riskini göz önünde bulundurmanız gerekir. Kediniz muhtemelen yaş mamayı soslu ve lezzetli yapısından ötürü daha iştahlı yiyecektir. Bu noktada size verebileceğimiz tavsiye kuru mama ile yaş mamayı karıştırmanız olacaktır. Özellikle seçici kediler için uygun kuru mamayı bulmak oldukça zor olduğundan yaş mama karıştırarak vermek akıllıca ve kolay bir yöntem ile bu durumun çözülmesini sağlayacaktır.

Kuru mama ve yaş mama kendi içerisinde bazı artı ve eksik durumlara sahiptir. Örneğin kuru mama oldukça dayanıklıyken yaş mama bozulmaya yatkın bir yapıdadır. Yaş mama daha pahalıyken kuru mama kilogram fiyatına göre daha ucuzdur. Yaş mama daha lezzetlidir ve diğer mamalara göre daha karşı konulamaz bir yapıdadır. Kuru mamalarla birlikte diş kasları düzenli olarak çalışır örneğin yaş mama bu noktada dişleri olmayan veya yeme zorluğu çeken yaşlı kediler için önerilebilir. Ekstrem bir durum olmadıkça birbirine karıştırarak vermeniz daha mantıklı olacaktır ya da bir veterinere de danışarak en uygun yeme programını birlikte oluşturabilirsiniz. Keyifli alışverişler dileriz!

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir