Binance

Yaban Mersini Faydaları

Yaban Mersini Faydaları
Yaban Mersini Faydaları

Yaban Mersini Faydaları

Yaban mersini fundagiller familyasından mor renkli minik bir meyvedir. Türkiye’de en çok Karadeniz bölgesinde yetişmekte olan bu meyve dünya üzerinde ise Kuzey Avrupa ve Amerika’da yetiştirilmekte.

Yaban mersini 100 gramlık bir porsiyonunda 55 kalori barındırır ve A, C, E, K vitaminlerini içerir. Aynı zamanda içerisinde magnezyum, demir, kalsiyum ve potasyum gibi vücudumuz için faydalı birçok mineral barındırır. Yaban mersini faydaları ise saymakla bitmeyecek kadar fazladır.

Yaban Mersini Faydaları

Yaban mersini içerdiği yüksek antioksidan ile bağışıklık sistemini güçlendiriyor hatta antioksidan içeriği en yüksek besin olarak sayılmaktadır.

İçinde bolca bulunan antosiyaninler sayesinde ise kalp dostu bir meyvedir. Bu madde sayesinde kalbi korumakta ve kalp damar rahatsızlıklarını engellemektedir. Aynı zamanda damar tıkanıklıklarını engellediği için kolesterol seviyesini de ayarlıyor.

Yine damar tıkanıklıklarını engellemesinin sonucu olarak yüksek tansiyonların önüne geçmekte ve tansiyon düzenini sağlamaktadır. Bağışıklık sistemini düzenlerken aynı zamanda beyin için iyilik yapmayı atlamıyor.

Beynin sağlıklı çalışması için yardımcı maddeleri de içeriğinde barındırmakta. Ve bunun sonucunda hafızayı güçlendiriyor, unutkanlığı en az seviyeye indiriyor.

İçerdiği antioksidanlar sinir sitemi rahatsızlıklarına da iyi geliyor. Sizlerin sinir ve stresle baş etmenizi kolaylaştırırken, bozulmuş uyku düzenlerine de ilaç gibi geliyor.

Kan şekeri yükselmesine de iyi geliyor, kan şekerini düşürerek özellikle tip 2 diyabeti olan hastaların yardımına koşuyor.

Yine içerdiği antioksidan ile yaşlanma ile oluşabilecek göz rahatsızlıklarının önüne geçiyor ve şu an yaşanmakta olan göz hastalıklarının tedavi sürecinde de size yardımcı oluyor. Ayrıca içerdiği yüksek lif sayesinde kabızlık sorununu da engelliyor.

Yaban Mersini Nasıl Kullanılır?

Yaban mersini alındıktan sonra doğrudan çiğ olarak tüketilebileceği gibi, pasta ve tatlılarda da kullanılmaktadır. Kutu bir şekilde tüketimi de gerçekleştirilebiliyor.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.