Binance

Yaban Mersini Çayı Nedir, Neye İyi Gelir?

Yaban Mersini Çayı Nedir, Neye İyi Gelir?
Yaban Mersini Çayı Nedir, Neye İyi Gelir?

Dünya üzerinde 450’ye yakın çeşidi bulunan yaban mersini, serin iklimleri seven bir bitkidir. Fundagiller ailesine mensup olmakla birlikte kızılcık ve çayüzümü bitkileriyle akrabadır. Mevsim gözetmeksizin yıl boyu bulunur. Halk arasında çoban üzümü, ayı üzümü ve keçi yemişi olarak da bilinir. Yaban mersini çayı, içeriğindeki antioksidanlar sebebiyle hastalıklara karşı etkili bir koruma sağlar. Yaban mersini çayı, yaban mersini bitkisinin yaprakları ve meyveleri kullanılarak yapılır.

Yaban Mersini Çayının Faydaları

Yaban mersini çayı, kalp hastalıkları, diyabet, tansiyon gibi hastalıklar başta olmak üzere diğer birçok hastalığa karşı da kullanılır. Tansiyon düşürücü etkisi sebebiyle özellikle yüksek tansiyon problemi yaşayan kişilere faydalıdır. Tansiyonu düşürebilmesi nedeniyle yüksek tansiyonun yol açabildiği inme, damar tıkanıklıkları ve kalp krizi gibi rahatsızlıklara karşı da önleyici etki yapar.

Diyabet tedavisine yardım ederek diyabetin yol açtığı hastalıkların önlenmesine yardım eder. Bağırsak iltihabı tedavisi için kullanılır. Kan dolaşımını geliştirici etkisinin olduğu bilinir. İshal sorunu yaşayan hastalara iyi gelir. Bunların dışında yaban mersini çayı, göz iltihabı ve katarakt tedavisinde kullanılır. İçerdiği C vitamini sebebiyle vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynar.

Yaban Mersini Çayını Nasıl Hazırlamak Gerekir?

Yaban mersini çayı hazırlamak için bitkinin meyveleri ve yaprakları karıştırılarak bir kavanoza konur. İyice karışan yapraklar ve meyvelerden bir yemek kaşığı alınıp yeni kaynamış sıcak suya atılır. On dakika demlenmesi beklenen çay, tüketilmeye hazır hale gelir.

Yaban Mersini Çayı Nereden Temin Edilir?

Yaban mersini çayı, hem hazır şekilde marketlerden satın alınabilir hem de bitkinin yaprakları ve meyvesi aktarlardan satın alınarak yapılır.

Yaban Mersinin Dikkatli Kullanımı Gereklidir

Yaban mersini çayının aşırı tüketimi kilo kaybı ve kas spazmlarına neden olabilir. Şeker düşürücü etkisi vardır bu yüzden doktor kontrolünde kullanımı tavsiye edilir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir