Binance

Windows 10’da Bilgisayara Harita İndirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Windows 10'da Bilgisayara Harita İndirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Windows 10’un belki de en büyük avantajlarından biri olan Windows harita uygulaması çevrimdışı kullanılabilme kolaylığıyla kullanıcıların hizmetine girmiş durumda.

Nokia’nın Here altyapısını kullanarak hizmet veren uygulama ile seçilen bölgeye ait verilere sahip olabilirsiniz.

Ancak tüm dünya haritasının indirilmesinin mümkün olmadığını belirtmek gerek. Böylece internetin olmadığı durumlarda daha önce cihazlarınıza kaydettiğiniz harita verilerinden istenilen şekilde faydalanılabiliyor. Ancak harita boyutlarının çoğu zaman fazla oluşu oldukça büyük bir dezavantaj.

Mesela A.B.D’nin New York şehrinin harita boyutunun yaklaşık 268 MB olarak biliniyor ilave olarak başkent Washington’da 160 MB. Bu da depolama alanı az kullanıcılar için sıkıntı yaratıyor.

Ayrıca depolama aygıtlarında saklama seçeneğinin de bulunmaması büyük bir eksiklik ve haritada gezinirken arka planda indirme yapılamaması da uygulamanın bir diğer sıkıntısı.

Fakat Google Maps uygulaması gibi istediğimiz şehirlerin haritalarına bir tıkla ulaşabileceğiniz bu uygulamada çevrimdışı haritaları görüntülemek birçok kullanıcının işini kolaylaştıracak gibi görünüyor.

Ancak öncelikle internet erişimi sağlayarak istenilen şehirlerin haritasına ulaşmamız gerekiyor. Yani ilk şart önce internet bağlantısını sağlamak. Daha sonra ise sizlere aşağıda anlatacağımız adımlarla kolaylıkla haritalarınızı indirip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Windows 10’da Haritaları Nasıl Çevrimdışı Kullanılır?

Başlat tuşundan arama satırına Harita yazdığınızda uygulamaya ulaşıp ardından açın. Daha sonra Windows’un kendi uygulaması olan ve yüklü olarak gelen Windows Harita uygulamasının güncel olup olmadığını kontrol edin. Eğer uygulama güncel değilse önce güncelleyin aksi takdirde uygulama kullanılamıyor.

Harita uygulamasını açtıktan sonra sol altta bulunan bölümden “Çevrimdışı Harita İndir” bölümüne gelip istenilen ülkeyi seçerek indirme işlemini başlatabilirsiniz.

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra indirilen haritaları haritalar uygulamasından görünmeyebilirsiniz. Ancak çevrimiçi indirilen haritalara göre çevrimdışı indirilen haritaların eksik yönleri bulunuyor. Fakat internet erişiminin bulunmadığı durumlarda çevrimdışı bile olsa haritalara ulaşabilmek hayat bile kurtarabiliyor.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir