Binance

VİOP’da Teminat Tamamlamama İyi Bir Göstergedir

VİOP’da Teminat Tamamlamama İyi Bir Göstergedir
VİOP’da Teminat Tamamlamama İyi Bir Göstergedir

VİOP’da Teminat Tamamlamama İyi Bir Göstergedir

Vadeli işlemler piyasasında işlem yaptığınızda teminat tamamlama diye bir kavramla karşılaşırsınız. Anlamı ise şudur. Vadeli işlem alım satımı yapabilmeniz için belirli bir miktarda para yatırmanız gerekmektedir. Örneğin Nisan 2011 itibarı ile bu bedel 1 kontrat için 800 TL’dir.

Bu 1 kontratla işlem yapmaya başladığınızda para kaybetmeye başlarsanız teminat için yatırdığınız para azalacaktır. VİOP kurallarına (kayıplarınız sonucunda) göre yatırdığınız teminat bedeli %25 ve üstünde değer kaybederse eksilen kısım için ilave para göndermeniz gerekecektir. Yani örnekte yatırdığınız 800 TL kayıplarınız sonucunda 600 TL ve altına düşmüşse işleminizi devam ettirebilmeniz için teminatınızı tamamlamanız gerekecektir.

Burada bir konuya dikkatinizi çekmek isterim. Girdiğiniz bir işlemde böyle bir durumla karşılaşabilmeniz için tek bir işlemde 2000 puan üzerinde (teminat bedeli 800 TL iken) kayıp yaşamanız gerekmektedir. Böyle bir durum için tek bir neden olabilir. Borsa kapanmıştır ve önemli bir kötü gelişme olur, ertesi sabah açılış giriş seviyenizin 2000 puan ötesinde olur ve teminat tamamlama çağrısı alırsınız. Yapacak hiçbir şey yoktur. Bir bardak soğuk suyunuzu içersiniz ve yolunuza kaldığınız yerden devam edersiniz. Durumu değerlendirmeye bile gerek yoktur. Bu durum tamamen sizin kontrolünüz dışındadır. Kaybınızı yaşarsınız ve bir sonraki pozisyon için kendinizi hazırlarsınız.

İşin iyi tarafı bu tür gelişmeler birkaç yılda bir gerçekleşir. Anlık olarak büyük bir zarar gibi görünse de uzun dönem için küçük bir maliyettir. (İşlemlerinizde kaldıraç kuvvetini tam olarak kullanmanız hali düşünüldüğünde teminat tamamlama çağrısı almanız o işlem için kullandığınız sermayenim %25’ini kaybettiğiniz anlamına gelir.)

Sisteminizde bu tür bir durum için önlem yoksa veya stoplarınızı çok uzun tutarsanız teminat tamamlama çağrısı ile karşılaşmanız olasıdır. Zaten işlemlerinizi çağrı alabilecek genişlikte tutuyorsanız piyasada fazla kalamayacağınız için sonraki çağrıları da almayacaksınızdır.

VİOP’da yaklaşık altı yıldır işlem yapıyorum ve gayriihtiyari veya kendimden kaynaklanan nedenle hiç teminat tamamlama çağrısı almadım. Bu duruma sevinmiyorum çünkü bu sonuca ulaşmamın nedeni talihli olmam değil sistemlerimde gerekli önlemlerimin bulunmasıdır.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir