Binance

VİOP’da İşlem Teminatları

VİOP’da İşlem Teminatları
VİOP’da İşlem Teminatları

VİOP’da İşlem Teminatları

Vadeli İşlemler Piyasası’nda işle yapabilmeniz için teminat yatırmanız gerekmektedir. Teminatlarınızı aracı kurum üzerinden Takasbank’taki hesabınıza yatırırsınız ve Takasbank’ın güvencesi altındadır.

BAŞLANGIÇ TEMİNATI

Borsada pozisyona girebilmek için ödenen bedele başlangıç teminatı denmektedir. Teminat miktarları girmek istediğiniz sözleşmeye göre değişir. Bu teminat tutarları zaman içerisinde değiştirilebilmektedir.

SÜRDÜRME TEMİNATI

İşlemlerinizi gerçekleştirdiğiniz sırada kayıplar yaşayabilirsiniz. Sürdürme teminatı işleme girmek için yatırdığınız başlangıç teminatının izin verilen en düşük seviyesidir. Seviye olarak başlangıç teminatının % 75’i kadardır. Başlangıç teminatınızın seviyesi sürdürme teminatı seviyesinin altına indiğinde aradaki farkın tamamlanması için çağrı alırsınız.

Örnek olarak 1 adet IMKB30 sözleşmesi (Başlangıç teminatı 800TL) aldınız fakat işler umduğunuz gibi gitmedi ve zarar ettiniz. Başlangıç teminatı 800 TL olan sözleşmenin Sürdürme Teminat seviyesi 600 TL’dir. 200 Tl’lik zarara kadar herhangi bir uyarı almazsınız. Ancak zararınız 200 TL’nin üzerine çıkarda teminat değeriniz Sürdürme Teminatı seviyesinin altına düşeceği için teminatınızı tamamlama yönünde uyarı alırsınız.

OLAĞANÜSTÜ DURUM TEMİNATI

Özel durumlar için konulmuş bir rezervdir. Yaşanabilecek olağanüstü durumlar için borsa tarafından istenebilecek ilave teminattır.

TEMİNAT TAMAMLAMA ÇAĞRISI (MARGIN CALL)

Başlangıç Teminat’ı seviyesinin Sürdürme Teminat’ı seviyesine veya altına düşmesi halinde yaşanan teminat tamamlama çağrısı (Call Margin) alırsınız. Eksilen teminatınızı T+1 süresinde saat 14:30’a kadar tamamlamanız gerekmektedir.

Teminat tamamlama çağrısı aldığınızda gerekeni yapmazsanız işleminiz temerrüde düşeceğinden sahip olduğunuz pozisyon sizin dışınızda kapatılarak nakte çevrilecektir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir