blogRom / Ekonomi / VİOP Nedir?

VİOP Nedir?

VİOP Nedir?
VİOP Nedir?

VİOP Nedir?

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) vadeli işlemler ile opsiyon sözleşmelerinin alınıp satıldığı organize bir borsadır.

VİOP (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası) ekonomik veya finansal göstergeler ile sermaye piyasası araçları üzerine düzenlenmiş vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri ile diğer türev araçların elektronik ortamda alınıp satılabileceği Borsa İstanbul nezdinde kurulu bir piyasadır.

5 Ağustos 2013 tarihi itibariyle Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası A.Ş. (VOB) işlemleri, Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) çatısı altında devam etmektedir. Böylece, tüm vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri, VİOP bünyesinde tek bir platformda işlem görmektedir.

VİOP, Borsa İstanbul bünyesinde işlem gören vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin alım satımının gerçekleştiği Piyasanın kısa adıdır.

VİOP, 2005 yılında kurulan VOB’un, 2013 yılında Borsa İstanbul’la birleşmesiyle vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin işlem gördüğü tek organize piyasadır.

VİOP Nedir?

Öncelikle belirtmemiz gerekiyor ki VİOP’un açılımını vadeli işlem ve opsiyon piyasası olduğunu söyleyebiliriz.

VİOP, vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri alım satımı için kurulmuş olan Borsa İstanbul’a bağlı olarak kurulmuş bir piyasadır diyebiliriz.

Bu piyasalarda vadeli işlem ve opsiyonların dışında diğer türev araçlarda alınıp satıldığını da bilmeliyiz.

İlk paragrafımızda VİOP borsalarında daha çok işlem gören vadeli işlem sözleşmelerine daha sonra da opsiyon sözleşmelerine değineceğiz.

Vadeli işlem piyasaları çeşitli emtiaların ve vadeli işlem kontratlarının alınıp satıldığı bir açık artırma yeri olarak görülebilir.

Vadeli işlem sözleşmeleri belli bir hammaddeyi ya da finansal enstrümanı daha önce belirlenen fiyattan gelecekteki bir tarihte satmak veya satın alma yükümlülüğü altına sokan sözleşmelerdir diyebiliriz.

Vadeli işlem sözleşmelerinde satıcı olan tarafa kısa taraf veya kısa pozisyon sahibi,alıcı olan tarafa ise uzun taraf ya da uzun pozisyon sahibi olarak tanımlayabiliriz.

Opsiyon ise alıcı tarafın bir malı ya da finansal servisi daha önceden belirlenen bir fiyattan ileri bir tarihte alma hakkı doğuran finansal sözleşmeler şeklinde tanımlayabiliriz.

Opsiyonun burda vadeli işlemlerden ayıran noktasının ise opsiyonda vadeli işlemlerin getirdiği alım ya da satım yükümlülüğünün aksine sadece bir alım ya da satım hakkı sunması olarak söyleyebiliriz.

Opsiyonların çok değişken bir yapıya sahip olduğunu ve hatta bu yüzden bazı yatırımcıların spekülasyon yapmak için opsiyonları kullandığını söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir