Binance

Viop Kimlere Hitap Etmektedir?

Viop Kimlere Hitap Etmektedir?
Viop Kimlere Hitap Etmektedir?

Viop Kimlere Hitap Etmektedir?

Uzun vadeli yatırım piyasalarından birisi olan Viop, risk almayı seven yatırımcıların ilgi odağındadır.

Birbirinden farklı alanda işlem yapılabiliyor olması ve kişilerin ekonomik becerilerine bağlı olarak kazanç edebilmelerinin mümkün olduğu bu piyasalarda, her yatırım grubu için farklı işlemler bulunmaktadır.

Viop yatırımcı gruplarına bakacak olursak, şu sıralamayı yapabiliriz.

Arbitrajcılar: Bilindiği üzere piyasalarda spot ve vadeli fiyatlar bulunmaktadır.

Eğer bu ikisi arasında uyumsuzluk söz konusuysa, yatırımcı gruplarından arbitrajcılar devreye girecektir.

Bu yatırım grubundakiler, eş zamanlı sistemlerde araştırma yapar ve fiyatın ucuz olduğu piyasadan alım işlemi gerçekleştirip, pahalı olan bir piyasada da satış işlemi yaparlar.

Elde ettikleri gelir de arbitraj geliri olarak kayda geçer.

Spekülatörler: Spekülatör olarak nitelendirdiğimiz yatırımcı grup, genellikle ünlü ekonomistler ya da ekonomi alanında kendisini geliştirmiş kişilerden oluşmaktadır.

Çünkü bu sınıftaki bireyler, yatırım araçlarının ileriki dönemlerde hangi yönde değişeceği tahmin edip alım ve satım işlemi yapmaktadırlar.

Hedge (korunma işlemi) Yapanlar: Spot fiyatların ileriki dönemlerde gerçekleşeceği pozisyonları bugünden farkeden ve buna göre de ileriki tarihlerde işlem koruma gerçekleştiren yatırımcılar bu grupba gitmektedir.

Örnek verecek olursak, ileri bir dönemde döviz cinsinden yapılacak alışverişte, döviz kurunun şimdiden çok yüksek olacağını düşünürler.

Bundan dolayı da Viop hedge sözleşmesi yaparak ileriki dönemde de sözleşmede yer alan fiyattan ödeme işlemi yapar, böylelikle ani kar düşüşlerini engellemiş olurlar.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir