Binance

Vadeli İşlemlerde Spekülasyon ve Hedging

Vadeli İşlemlerde Spekülasyon ve Hedging
Vadeli İşlemlerde Spekülasyon ve Hedging

Vadeli İşlemlerde Spekülasyon ve Hedging

Vadeli işlem sözleşmelerinin söz konusu varlığın potansiyel fiyat değişimleri ile başa çıkmak için kullanıldığını biliyoruz.

Eğer söz konusu varlığın fiyatının gelecekte artacağını düşünüyorsak, bu varlığı bir vadeli işlem sözleşmesi ile satın alabileceğini ve ileriki bir tarihte aldığından spot piyasalarda veya nakit uzlaşı sıransında daha yüksek bir fiyatla satabileceğimizi satabileceğini söyleyebiliriz.

Fakat, bu esnada varlığın fiyatı vadeli işlem sözleşmesinden daha düşük olursa, bir miktar kayıp da yaşayabileceğimizi hemen belirtelim.

Tam tersi şekilde eğer söz konusu varlığın fiyatının azalacağını düşünüyorsak önce vadeli işlem piyasasında satıp daha sonra aynı varlığı spot piyasalarda daha düşük fiyattan satın alabiliriz.

Hedging yapmamızın temel amacının bir varlığın fiyat dalgalanmalarından yararlanmaktan ziyade potansiyel fiyat dalgalanmalarından kaçınmak olduğunu ve bunun yanı sıra daha önceden mevcut olan finansal durumu korumaktır diyebiliriz.

Hedging yapmak için vadeli işlem sözleşmelerinde söz konusu varlığın ait olduğu sektörde birilerinin olması gerektiğini belirtmeliyiz.

Vadeli işlem piyasalarında bir kar söz konusu iken, spot piyasalarda ise bir zarar durumu mevcut olduğunu gözlüyoruz.

Öte yandan vadeli işlem piyasalarında bir zarar söz konusu iken, spot piyasalarda bir kar durumunun da söz konusu olduğunu söyleyebiliriz.

Yukarıda sözünü ettiğim her iki durumda da kar ve zararın birbirini karşıladığını dolayısyla da mevcut fiyatlarla hedging yapmanın mantıklı bir hareket olabileceğini söyleyebiliriz.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir