Binance

Vadeli İşlemler Nedir?

Vadeli İşlemler Nedir?
Vadeli İşlemler Nedir?

Vadeli İşlemler Nedir?

Bu yazımda vadeli işlemlerin ayrıntılarına biraz değinmek istiyorum. Öncelikle vadeli işlem sözleşmelerini bir kişinin bir varlığı daha önceden belirlenmiş bir tarihte ve daha önceden belirlenmiş bir fiyattan alması ya da satması için yükümlülüğe sokan finansal sözleşmeler olarak tanımlayabiliriz.

Vadeli işlem sözleşmeleri satılan varlığın cinsine göre niteliksel ve niceliksel değişiklikler göstermesinin yanı sıra vadeli işlem piyasalarında takasının yapılması amacıyla standart bir forma da dönüştürülebileceğini söyleyebiliriz.

Bazı vadeli işlem sözleşmelerinin bir varlığın fiziksel olarak teslimatını gerektirirken diğer bazı vadeli işlem sözleşmelerinin ise sadece bir tarafe parasal yükümlülük getireceğini de belirtelim.

Vadeli işlem piyasalarında hisse senedi borsalarına göre daha yüksek kaldıraç oranı kullanılabildiğini bilindğini görüyoruz.

Vadeli işlem sözleşmeleri belli bir emtianın veya varlığın fiyat değişimlerine karşı bir tedbir olarak veya bir varlığın fiyatının üzerinde spekülasyon yapmak amacıyla kullanıldığını görüyoruz.

Örneğin, bir mısır üreticisi vadeli işlem sözleşmelerini mısır fiyatlarını belli bir fiyatta sabitlemek ve riski düşürmek için veya herhangi birinin mısır fiyatlarındaki uzun ve kısa dönemli dalgalanmaları speküle etmek için kullanabileceğini de söyleyebiliriz.

Opsiyon sözleşmeleri ve vadeli işlem sözleşmeleri arasındaki en önemli fark ise opsiyon sözleşmeleri bir kişiye vade sonunda bir malı alma veya satın alma hakkı tanırken vadeli işlem sözleşmelerinde ise bir alım veya satım hakkından ziyade bir alım veya satım zorunluluğunun söz konusu olduğunu da belirtelim.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir