Binance

Ülkemizdeki Katılım Bankaları Hangileridir ?

Katılım bankacılığı, ülkemizde muhafazakar olarak nitelendirilen ve yaşantısının her yerinde İslami kurallara uygun bir şekilde faaliyette bulunan kişilere hizmet sunan, kesinlikle faizin geçerli olmadığı bir bankacılık işlemidir. Ülkemizde, bu hizmeti sunmak adına kurulmuş olan birçok banka bulunmaktadır. Bu yazımızda, ülkemizde bulunan katılım bankalarının hangileri olduğu, ne zamandır hizmet verdiği gibi konuları sizlere aktaracağız.

  • Kuveyt Türk Katılım Bankacılığı

Ülkemizde 1989 yılından beri hizmet vermesine rağmen, ülkemizde hizmet verebilecek şartları tamamlaması 1999 yılında tamamlamıştır. Bankanın hissedarı, Kuveyt’e bağlı bir finans kurumu olan Kuwait Finance House’tur. Müşterilerine kazanç elde etmeleri ya da daha yalın haliyle, birikimlerini değerlendirebilmeleri için, onların yapmak istedikleri yatırımları, metal, emlak ve tekstil sektöründe değerlendirmektedir. Kullanıcılarına daha iyi hizmet sunmak için de ülke genelinde şube açmaya devam etmektedir.

  • Albaraka Bankası

1984 yılında kurulmuş olan banka, Ortadoğu’nun önde gelen finans kurumlarından birisi olan Albaraka Bankacılık’a ait bir bankadır. Şuan ülkemizde 210 tane şubeye ulaşmış ve katılım bankacılığı denildiği zaman akıllara gelen ilk banka haline gelmiştir.

  • Türkiye Finans Bankası

Türkiye Finans Bankası, Ülker ve Suudi Arabistan’a bağlı bir finans merkezi olan The National Commercial Bank işbirliği ile, 2005 yılında kurulmuştur. Şuan ülkemizde 110 şubeye ulaşmış olan Türkiye Finans Bankası, kullanıcılarına internet bankacılığı, ATM, vadeli ve vadesiz mevduat hesapları ve kredi kartı gibi alanlarda hizmet sunmaktadır.

  • Ziraat Katılım Bankası

İsminden de anlaşıldığı üzere, Ziraat Katılım Bankası, Ziraat Bankası bünyesinde kurulmuştur. 2015 yılından itibaren faaliyete geçmiş olan banka, sadece hissedarları ya da müşterilerine yönelik değil, toplumun tüm kesimlerine hizmet üretmek gibi bir amaç benimsemiştir. Yeni bir bankacılık olmasına rağmen, ülke genelinde şube açmış olan banka, çok hızlı bir şekilde büyümekte, müşteri ve şube sayısını da arttırmaktadır.

  • Vakıf Katılım Bankası

Kamu’ya bağlı olarak kurulan ikinci katılım bankacılığı olan Vakıf Katılım Bankası, müşterileri için iki farklı hizmet hazırlamıştır. Cari hesap ve katılım hesabı olarak geliştirdiği bu hizmette, birçok ayrıcalık da müşterilere tanınacaktır. Sadece birikimleri değerlendirmekle kalmayacak, taşıt ve konut finansmanı ile de müşterilerine yardımcı olmaya çalışacaktır.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir