Uçuk Nedir?

Uçuk denilince ilk akla acı ile karışık bir o kadar da can yakıcı bir kaşıntı akla gelmektedir. Özellikle insanlarda bulunan bu rahatsızlık her ne kadar halk arasında “korkunun” neden olduğu düşünülse de, aslında tıp da HSV (Herpes Simplex Virüs) adı verilen bir virüsten kaynaklandığı bilinmektedir.

Genel olarak uçuk diye adlandırdığımız bu virüs, insandan insana çok çabuk bulaşan bir rahatsızlıktır. Genellikle, dudak ve genital bölgede görülür. Uçuk Tedavisi ise, doktorunuzun verdiği antibiyotik ve diğer ilaçlarla en aza indirgenebilir.

ucuk

Uçuktan Nasıl Korunulur?

Virüsü vücudunuzun herhangi bir noktasında fark ettiğiniz an buz kompleksi uygulamanız gerekmektedir. Ya da virüsün temas ettiği bölgeyi ılık tutmak gereklidir. Eğer ki, uçuk dudak bölgesinde ise mümkün olduğunca dudak bölgesini diğer enfeksiyonlara karşı önlemi arttırılmalıdır. Ve hijenik tutulmalıdır. Çünkü ağızdan alınan besinler virüs ile temas ettiği için diğer organları da maalesef olumsuz etkiler. Bu yüzden doktorun önerileri dikkate alınmalıdır. Ayrıca, virüsün en çok bulaştığı bölgelerden biri de genital bölgedir. Genital bölge, insanların en hassas olduğu bölgelerden bir tanesidir. Genital bölge temizliğinin önemini herkes bilmektedir. Fakat bu virüs genital bölgeye genellikle çok sayıda seks partneli olan kişilerde sık görülür. Bunun için mümkün olduğunca tek partnerli ilişkilere önem verilmelidir.

 

HSV Virüsü Nedir?

HSV (Herpes Simplex Virüs) özellikle gençlerimizi tehdit eden bir virüstür. Maalesef cinsel ilişkide kullanılan korunma yöntemleri bu virüsü ve buna benzer virüsleri koruyamaz, dolayısıyla bir partnerden diğer partnere çok çabuk bir şekilde bulaşma riski fazladır. Alınan önlemlerin başında, tek eşlilik ve pamuklu iç çamaşırları önerilir. Her ne kadar uçuk hafife alınacak bir rahatsızlık gibi görünse de günlük hayatı olumsuz etkileyen önemli bir rahatsızlıktır.

Stres, tüm hastalıkların en önlenemez aktörüdür. Vücudun, bağışıklık sistemi çöktüğü an maalesef uçuk virüsüne de davetiye çıkarmış olunmaktadır. Önemli olan, bu virüsle baş etmenin yollarını bulmak ve mümkün olduğunca dengeli beslenip vitamin takviyesi yapmakta fayda vardır. Sağlıklı bir birey ve toplum yetiştirmek bizlerin elindedir. Bu yüzden özellikle çocuklarımızı bu virüsten mümkün olduğunca uzak tutmalısınız. Çünkü sağlık, herhangi bir ihmale gelmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir