Binance

TTNET Adil Kullanım Kotasını Kaldırma

İnternet bugünümüzde en çok sarfedilen ve olmazsa olmaz bir gereksinim haluna geldi. Banka hesaplarımızı denetim ediyor, gazete ve dergi okuyor, araştırmalarımızı gerçekleştiriyor, arkadaşlarımızla sohbet ediyor, dizi ve filmleri bile internet üzerinden izliyoruz. Durum bu tür iken sıksık internet kotamızı harcıyoruz. İnternet sağlayıcısı olan ve Türkiye’deki başka internet sağlayıcılarından daha çok kullanıma sahip olan TTNET ise bu kota konusu ile alakalı bir sınırlama tekniğine başvuruyor.

Sınırsız internet adı altında satılan paketlerin 50 ve 100 GB kotasının geçilmesi halunda internet süratini düşüren TTNET, esasen en pahalı teknoloji ve internet kullanan ülkeler arasında tespit edilen ülkemizi ve insanımızı bu hamlesi ile katlanılmaz bir işkenceye dönüştürüyor. Fiyat ve performans arasındaki orantının dengeli olmaması ise kullanıcıları seçenek yollara yönlendirse dahi ikamet edilen bölge sebebiyle seçenek yöntemler çaresiz kalabiliyor.

Bizzat denediğimiz ve olumlu neticelerle karşılaştığımız bir tekniği paylaşarak sizinde internet kullanımınızı işkence olmaktan kurtarmayı hedefliyoruz. Yöntemimiz, modem ayarlarında tespit edilen MTU değerleriyle alakalı.

Yöntemi anlatmaya başlamadan önce, bu tekniğin tamamıyla modem ile alakalı bulunduğu ve modemin sürüm ya da yazılımından ötürü geçerli olamayacağını bilmeniz gerekli.

Modem markamız Airtes bulunduğu amacıyla ve bu modemde denediğimiz amacıyla tekniği Airtes marka modemler amacıyla anlatıyoruz.

Öncelikle tarayıcınız üzerinden vasıta çubuğuna 192.168.2.1 aratarak modem ayarlarını değiştirmek amacıyla giriş sayfasına giriyoruz.

Giriş sayfasında kullanıcı adı ve şifre kısmını kendi bilgilerinizi kullanarak dolduruyor ve girişe tıklıyoruz.

* Standart olarak, k. adı = admin şifre = ttnet’tir. Ancak modem modeline göre bu hal farklılık kazanabilir. Bu sebeple internetten modeminizin giriş bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Girişi yaptıktan sonra internet bölümü ve internet ayarları üzerinden MTU kısmını bularak ve orada tespit edilen sayısal değeri değiştirerek internet süratinizı yükseltebilirsiniz.

Örnek : Bizim standart rakamımız 1492 şu an ise 1498.

Ne yazık ki net bir rakam söylenmemekte. Bu hal tamamıyla sizin hat genişliği, modem, bağlantı süratiniz ve modem model ve versiyonu ile alakalı.

Hızınızı test eder iken torrent üzerinden bir dosya indirebilir ya da detaylı dosya indirme vasıtaları ile internet süratinizı test edebilirsiniz. Unutmayın ki birtakım sayılar sizin internetinizi yani download süratinizı arttırırken internet sitelerine girişini engelleyebilir. Bu sebeple kullanacağınız MTU sayısal değerini özenle seçmeniz gerekmektedir.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.