Binance

Temel ve Teknik Analiz Nedir?

Temel ve Teknik Analiz Nedir?
Temel ve Teknik Analiz Nedir?

Temel Analiz Nedir?

Döviz, Gümüş, altın, petrol, hisse senedi ve endeks gibi finansal enstrümanların gelecekteki fiyat hareketliliği gibi temal arz ve talebini etkileyecek istatistikleri ekonomik, politik, çevresel faktörlere dayalı olarak tahmin etme metodudur.

Temel analiz, bir ya da diğer dövizlerin hareketlerinin rastgele olmadığı önermesine dayanır, eğer “etkiyi yaratan sebebi” biliyorsak “tepkinin ne olacağını” de tahmin edebiliriz. Bu nedenle temel analizciler, gözlerini sürekli ekranda tutarak alım satım yapacak ve ilgilendikleri dövizin geçmişteki hareketlerine çok daha az dikkat edeceklerdir.

Bir dövizin değerini belirleyen faktörleri ve değerlerini arzlara ve talebe dayalı olarak belirleyeceklerdir. Eğer arzda azalma oluyor, talep ise artıyorsa veya aynı seviyede kalıyorsa, dövizin değeri de artacaktır ya da tam tersi gerçekleşecektir.

Temel analizin en önemli faydası ise seçtiğimiz bilgiyi deşifre etmenin diğer yöntemlere göre daha basit bir şekilde olmasını gösterebiliriz.

Teknik Analiz Nedir?

Fiyat hareketlilikleri, gelecekteki piyasa eğilimlerini, enstrümanların fiyatlarını, alım satımın hacimlerini ve enstrümanlara duyulan talepleri hesaba katan borsa hareketlerine ait tablaları çalışarak tahmin metodudur.

Teknik analiz, piyasayı değerlendirmenin çok daha bilimsel ve tarafsız olan bir yoludur. Teknik analizin detaylarından önce, teknik analizin tamamının dayandığı basit prensibin “Eğilim sizin dostunuzdur” cümlesi olduğunu sizlere söylemeliyiz.

Teknik analiz bir ya da daha fazla tabloya odaklanma ve onu değerlendirme avantajına sahiptir. Hal bu ki temel analizciler, çok fazla miktardaki karmaşık verileri kullanmak ve değerlendirmek zorundadırlar, hem de ne tür bilginin diğerlerinden daha fazla önemli olduğuna dair bir şey de yoktur.

Teknik analizin avantajlarından bahsedecek olursak da, çok fazla miktardaki karmaşık verileri değerlendirmek zorunda bırakmaması en önemli avantajlarından olarak gösterilebilir. Bir diğer avantajı ise ticaret platformlarının çoğunda kullanılması gösterilebilir.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.