Binance

Teknolojik Gelişmeler Yeni Meslekler Oluşturdu Mu?

Teknolojik Gelişmeler Yeni Meslekler Oluşturdu Mu?

Teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte yaşamımızın hemen hemen her yönünde büyük değişiklikler yaşandı. Teknolojinin gelişmesi birçok meslek grubunun yok olmasına sebep oldu.

Örneğin; teknolojinin getirmiş olduğu seri üretimle birlikte uygun fiyata daha kısa sürede mal üretiminin sağlanması el emeği ile üretilen ürünlerin tüketimini azalttı bu mesleği icra edenlerde işlerine son vermek zorunda kaldılar.

Peki, teknolojik gelişmeler yeni meslekler oluşturdu mu? Teknolojik gelişmeyle birlikte birçok mesleğin yok olmasının yanında birçok meslek dalı da ortaya çıktı.

Teknolojik Gelişme ile Ortaya Çıkan Meslekler

E-ticaret; internet üzerinden yapılan alışverişler ile daha uygun fiyata oturduğumuz yerden detaylı fiyat araştırması yaparak çeşitli ürünlere sahip olabilir duruma geldik. E-ticaret olarak belirlenen sektörün arkasında ise birçok meslek grubu meydana geldi.

Kategori yöneticisi; web sitesindeki çeşitli ürün gruplarının düzenlenmesini sağlayan meslek grubu

Yazılımcı; web sitesinin geliştirilmesi, uygulama geliştirilmesi gibi işlerden sorumlu meslek grubu olarak çeşitlendirmek mümkündür.

Tele-marketing; internetten olduğu kadar telefon yoluyla da ürün tanıtımı ve satışı mümkün hale geldi.

Makale yazarlığı; makale yazarlığı yaparak evinizde oturduğunuz yerde para kazanmak mümkün hale geldi.

İnternet Gazeteciliği; internet üzerinden sosyal ağların desteğiyle haberlerin daha kısa sürede daha fazla kişiye ulaşması sağlandı.

Teknolojinin ilerlemesi ve yeni gelişmelerin ortaya çıkmasıyla birlikte yeni meslek dallarının oluşması da kaçınılmaz duruma gelmekte üstelik sadece internet ve telefon üzerinden değil sağlık, gıda, üretim, ulaşım ve diğer sektörlerde meydana gelen yeni gelişmelerde yeni meslek gruplarının oluşmasında etken olmaktadır.

Özellikle sağlık alanındaki yeni gelişmeler insan ömrünü uzatırken biyomedikal cihazların kullanımı için yeni nitelikli kişilere ihtiyaç duyulmakta ve yeni meslek gruplarını teşvik etmektedir.

Teknolojinin getirmiş olduğu hedef kitleye kolay ulaşma ürün tanıtımının kolay hale gelmesi gibi etmenlerde aynı zamanda reklamcılık sektöründe de yeni gelişmeler yeni meslek gruplarının oluşmasında etkili olmuştur.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.