Binance

Teknoloji Hayat Kurtarabilir Mi?

Teknoloji Hayat Kurtarabilir Mi?
Teknoloji Hayat Kurtarabilir Mi?

Teknoloji Hayat Kurtarabilir Mi?

Öncelikle bu sorunun cevabını verebilmek için teknolojik gelişmeleri yakından takip etmemiz gerekir örneğin son 10 yılda artan akıllı telefonlar ve yardımcı sanal asistanlar ve bunların en başında gelen apple firmasının ürettiği iphone akıllı telefonlar yer alıyor.

Tamamen kendi altyapısı olan ios işletim sistemine sahip akıllı telefonlarında birde bizlere kolaylık sağlamak için geliştirdiği akıllı asistan özelliğiyle siri karşımıza çıkıyor peki nedir bu siri ne işe yarar biraz daha yakından inceleyelim.

SİRİ NEDİR?

Yukarıda da bahsettiğim gibi siri apple firmasının geliştirdiği yardımcı asistan programıdır ve telefonunuza dokunmadan sadece konuşarak bazı komutlar verebiliyorsunuz örneğin: hey siri diye seslendiğinizde size daha önceden belirlediğiniz bir unvanla geri dönüş yapıyor.

Fotoğraflarınızı ve kişisel bilgilerinizi telefonunuza eklediğiniz tarihlere göre de önünüze çıkarabiliyor özellikle uygulama açma konusunda oldukça başarılı siri: facebook’u aç veya siri watsapp’ı aç gibi uygulamayla ilgili komutlar verebiliyorsunuz.

Uygulama açma kişiyi arama mesaj yazma ve gönderme özelliği de bulunuyor bunlar çok zor zamanlarda insanların işlerine yarayabiliyor buna en güzel örnek amerikada ki gencin yaşadığı bir olayı yazmak olacaktır.

SİRİ HAYAT KURTARDI

Amerika da Nashville’de yaşanan olayda 18 yaşındaki bir genç kamyonun altında kaldı ellerini oynatamayacak vaziyetteyken yardım çığlıkları atmaya başladı etrafta hiç kimse yoktu sesini duyan sadece iphone 4s kullandığı bilinen gencin telefonundaki siri yardımcı asistan oldu ve genç verdiği komutla 911’i aradı ve yardım çağırmayı başarabildi.

Bu olaya göre teknoloji hayat kurtarmaya vesile oldu diyebiliriz tabii gencin hayatını teknoloji değil, ama teknoloji vesile yani sebep oldu buna göre teknolojinin hayatımızda büyük bir öneme sahip olduğunu anlamış olduk sürekli gelişen teknoloji hayatımızı daha da kolaylaştırıyor.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir