Binance

Teknik Analiz Nedir?

Teknik Analiz Nedir?
Teknik Analiz Nedir?

Teknik Analiz Nedir?

Teknik Analiz Borsa İstanbul ve Forex piyasasında işlem yapan ve yatırım yapanların bilmesi gereken önemli konulardan birisidir.

Yatırımcıların genelde sorguladığı konu olan para kazanma konusu, teknik analiz yapabilen bir yatırımcının yardımı ile daha net yorumlanabilmektedir.

Çünkü yatırımlardan para kazanabilme yeteneği, piyasalar konusunda ne kadar çok bilgi sahibi iseniz o kadar basit ve çok olacaktır.

Bu da gösteriyor ki; hisse senetlerinden ve diğer yatırım araç gereçlerinden para kazanmanın rehberi, anahtarıdır.

Teknik analiz bu bilgilerden sadece bir tanesi olmakla beraber yatırımcıların malzemelerinin fiyatları hakkında fikir veren bir analizdir.

En kısa sürede en hızlı kar etmenin yollarından biriside teknik analizdir.

Ancak tüm diğer yollarda olduğu gibi bu yolunda riskleri vardır.

Örnek vermek gerekirse analizlerin düşünenin tersinde gitmesi durumu veya piyasadaki dalgalanmaların tahmin edilememesi durumları söz konusudur.

Teknik analiz sadece fiyat hareketlerini analiz eder.

Bu dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan birisidir.

Teknik analizin Temel analizden en büyük farkı toplumsal ve siyasal sorunların dışında bir noktadan tahmin yapıldığını gösterir.

Teknik analizin asıl mantığı ise geçmiş yıllarda yatırımcıların aralarındaki hisse senedi fiyat hareketlerine göre gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin etmesidir.

Dolayısıyla yatırımcıların teknik analizin ne olduğu bilmeleri ve nasıl yapıldığını öğrenmesi, borsadan para kazanması için oldukça önemli bir noktadır.

Teknik Analiz Nasıl Yapılır?

Öncelikle elinizde tespit yapabileceğiniz belirli grafikleriniz olmalıdır.

Bu grafikler, hisse senetlerinin geçmişini ve o zamandaki fiyatları yani gün içindeki en düşük ve en yüksek fiyatları içermelidir.

Bu tarz grafikleriniz olduğu sürece hisse senedinin hangi piyasada olduğunu anlamak sanıldığından kolay olacaktır.

Örneğin; bir hisse senedinin 3 gün boyunca bir önceki günden daha düşük bir fiyatta son işlem görmüşse, bu hisse senedinin “ayı” piyasasından olduğunu anlayabilirsiniz.

Tam tersi bir durumda ise bu hisse senedinin “boğa” piyasasında olduğunu anlayabilmeniz mümkündür.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir