blogRom / Genel / Tarıma Destek Veren Yenilikçi Sanayi Kolları

Tarıma Destek Veren Yenilikçi Sanayi Kolları

Tarıma Destek Veren Yenilikçi Sanayi Kolları

Endüstrinin gelişmesi ile tarım alanında da bazı yenilikler meydana gelmiştir. Son bir asırdır gereksiz ve bilinçsiz su kullanımı yeraltı ve yer üstü su kaynaklarımızın %30′ nu tehlike altına aldı. Tarımın gelişmesine yardımcı olan teknolojik cihazlarda özelliğini yitirdi. Endüstri çalışanları bu olaya karşılıksız kalmadı ve tarıma büyük katkı sağlayarak tarımın gelişmesinde yardımcı olmaya çalıştı. Bunun yanında birçok projeyi ortaya sundu örneğin: toprak yaratma projeleri, gerekli gübreleme atılımları, verimli sulama sistemleri gibi.

Dünyada iklimlerin değişmesiyle yer kürede bulunan toprakta bazı değişiklikler gösteriyor. Ülkemizdeki dengesiz iklim değişikleri sonucunda düzenli ve verimli ilaçlama bunun yanında doğru dürüst gübreleme gerektiriyor. Endüstrinin geliştiği bu devirde bizlere büyük bir görev üstlenmek kalıyor bitkilerin doğal yapısını korumak. Mühendislerimiz bitkilerin yapısına etki etmeyen özel ilaçlar üretiyor bu ilaçlar hem genetik yapıya etki etmeksizin onları dış etkenlerden koruyor.

Bir çiftçinin en çok istediği şey bir tohumun zamanında çıkmasıdır bunun nedeni çıkan tohumu yer üstünde daha kolay bir şekilde koruyabilecektir. Bu yönde üretilen tohumların daha fazla üretime katkısı bulunuyor. Birçok firmada bu tür özellik gösteren tohumlar geliştiriyor. Doğal olan tohumu teknoloji ile harmanlayarak daha sağlam ve üretime daha fazla katkıda bulunan tohumlar geliştiriyor. Tarımsal sanayi kolları bu gelişimler sonucunda sağlık ve üretimde büyük bir ilerleme kaydetmektedir.

Girişimcilere Teşvik, Hibe, Destek Veren Kurum ve Kuruluşlar

Avrupa Birliği Hibe Fonları:

Erasmus+ Programı
Ufuk 2020 (Horizon 2020) Programı
İşletmelerin ve KOBİ’lerin Rekabet Edebilirliği (COSME) Programı
Türkiye Sanayi Kalkınma Bankası

KOSGEB Destekleri:

Kalkınma Ajansları Destekleri

İşkur Destekleri:

*Mesleki Eğitim
*İşsizlik Maaşı
*İşbaşı eğitim programları
*Genç ve kadın istihdamı teşviği.
*El sanatları Eğitimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir