Binance

Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama

Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama
Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama

Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama

Tarfikte kurallara uymayan karşı tarafın can ve mal güvenliğini tehtit eden sürücüler mevcut. Onların kural ihlalini yaparak sergilediği tehlikeli araç kullanmalarını önlemek için Karayolları Trafik Kurallarının caydırıcı olması için uyguladığı sürücü Belgesi ceza puanı ile 100 ceza puanını aşan sürücülerin ellerinden belirli süreliğine sürücü belgeleri alınır.

Peki sürücü belgesi ceza puanı nedir? Trafik kurallarını ihlal eden, karşı tarafın can ve mal güvenliğini düşünmeden tehlikeye atan sürücülerin kullandıkları araçların plakaları harici daha da caydırıcı olması açısından sürücülerin ehliyetlerine yazılan puandır.

Trafik kurallarını ihlal eden ve toplam 100 ceza puanını aşan sürücülerin ehliyetlerine 2 ay  süre ile el konuluyor. Ellerinden alınan ehliyetlerini geri alabilmek için Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmenliğine göre tekrar eğitime tabi tutulup sınavı bşarı ile tamamlayan sürücülere ehliyetleri tekrar “0” puanla yenilenecektir.

Karayolları Trafik Kanununun  Kurallarını ihlal eden sürücülere aldıkları her ceza puanı için “Sürücülere Uygulanacak Ceza Puanı Cetveli”nde  belirlenen ceza puanları verilir. Verilen bu ceza  puanları Emniyet Genel Müdürlüğü PolNet bilgi sistemine kaydelilir. Ve 100 ceza puanını tamamlayanlar tespit edilir. Ehliyetlerine al konulur.

100 ceza puanını trafik kurallarını ihlal ederek aşan sürücülerin ehliyetleri 2 aylığına elinden alınır. Tekrar sınava tabi tutularak ehliyetleri ceza süresi bittiğinde geri verilir.

100 ceza puanını ikinci kez aştığı tespit edilen sürücülerin ehliyetleri 4 ay süreliğine elinden alınır. Psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesi sonucunda sürücülük yapmasına engel dururmu bulunmadığını belgeleyen sürücülerin ehliyetleri ceza sürelerinin bitiminde geri verilir.

100 ceza puanını üçüncü kez ihlal eden sürüciler haklarında düzenlenecek bir tutanakla sulh ceza hakimliklerine sevk edilir.Burada  mahkeme kararına göre sürücü ehliyetlerini geri alıp almıyacakları yada ne kadar süre ile el konulduğu kendilerine bildirilecektir.

Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama için tıkla.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir