Binance

Sporla Zayıflama Yöntemleri

Sporla Zayıflama Yöntemleri
Sporla Zayıflama Yöntemleri

Zayıflamada Beslenmenin Önemi

Kilo kaybı (yağ kaybı) için, öncelikle beslenmenin kontrol altına alınması gerekiyor. Beslenme-spor için 80-20 gibi bir orandan bahsediyoruz. Yani kilo vermede beslenme yüzde 80, spor yüzde 20 oranında etkiye sahip olduğu unutulmamalıdır.

Kalıcı sonuç için öncelikle doğru beslenmeyi öğrenip, hayatımızda uygulamaya geçirmemiz gerekiyor. Kiloyu verdikten sonra da o kiloyu korumaya devam edebilmek için beslenme yine aynı öneme sahiptir. Fakat mutlaka düzenli spor yapmalıyız.

Daha güçlü olmak, hayat kalitemizi artırmak, daha sağlıklı olmak, hareket kapasitesini artırmak için spor yapmalıyız. Bununla beraber spor, kilo vermek istiyorsak buna da yardımcı olacaktır. Öncelikli motivasyonumuz, sağlıklı yaşam hedeflemektir. Bu hedef doğrultusunda çaba sarf ettikçe, istenen kilo kaybına da ulaşılacaktır.

Sporla Zayıflamada Etkili Yöntemler

Ağırlık çalışmak ve HIIT Antrenmanları, zayıflamak için etkisi kanıtlanmış spor türlerindendir.

Ağırlık çalışmak: Ağırlık çalışması kası koruyan aynı zamanda kilo vermeyi sağlayan bir antrenman yöntemidir. Kilo vermeye çalışanların önceliği yağ kaybetmektir.

Kas kaybı olmamalıdır. Kaslarımız güçlü olmamızı, gücümüz de hareket kapasitemizi sağlarlar. Ayrıca ağırlık çalışmak, kilo verdikten sonra oluşabilecek vücut deformasyonunu önlemede de önemlidir.

HIIT Antrenmanları: Yoğunluğu yüksek ve aralıklı yapılan “High intensity interval trainging”, herhangi bir kardiyo egzersizini (ki bu koşu, bisiklete binmek, kürek çekmek olabilir) belirli bir süre yüksek tempoda yapıp, belirli bir süre düşük tempoda yapmaktır.

Kalori yakımında etkindir. Metabolizma hızını yükselttiğinden antrenman sonrasında da kalori yakmaya devam edileceği anlamına gelmektedir.

Motivasyon

Sporu kilo vermek için gereklilik olarak değil, sağlıklı yaşam için temel taşlardan biri olarak görüp, uygulama fikrini benimsemeliyiz. Bir spor programının kalıcı olması için, hoşunuza gidiyor, eğlenerek yapıyor olmanız ve hayat düzeninizde alışkanlık olarak yerleşmiş olması gereklidir. Önemli olan, egzersizin düzenli yapılmasıdır.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir