Binance

Spor Yaparken Diyet Şart Mıdır?

Spor yapmak vücudumuz ve beynimizi geliştirmektedir, spor ile birlikte iyi ve dengeli beslenmek çok önemlidir. Harici olarak ta normal hayatımızda da iyi ve dengeli ve düzenli beslenmek spor yapmak kadar önemlidir. Spor yapmak %50 iken beslenmekte %50 oranda önemlidir yani sporsuz diyet ve diyetsiz sporun size getirisi pek de fazla olmayacaktır. Bunun nedeni ise şudur;

Spor yapmak belirli oranda efor harcamamıza neden olur, spor yaparken kaslarımızın harekete geçmesi bedenimizin daha fazla besine ihtiyaç duymasına neden olur, fakat bu besinler doğru oranda alınmalıdır. Yani spor yapan bir kişi protein, karbonhidrat ve yağ alımını düzenli bir şekilde yapmalıdır.

Genel olarak diyetlerde şöyle bir anlayış vardır az yemek, bu kesinlikle yanlış bir görüştür. Çünkü siz eğer spor yapıyor ve vücudunuza yeterli şekilde protein, karbonhidrat ve yağ sağlamıyorsanız bu sefer vücut kendini toparlamak için öncelikle bulundurduğu besini sonrasında vücuttaki yağı ve en sonda kaslarınızı yani proteinlerinizi yakar ve bu sağlığa çok zararlıdır.

Bu nedenden ötürü spor yaptıktan sonra vücudunuza belirli oranda besin sağlamalısınız genel olarak öncelikle protein sağlamalısınız çünkü protein kaslarımızın iyileşmesindeki en önemli besin öğesidir harici olarak az miktarda karbonhidrat ve yağ sağlamakta sağlığınız açısından sizlere yarar sağlayacaktır.

Genel olarak spor yapmak ve düzenli beslenmek bir bütündür, bunun içinde hedeflediğiniz oranda belirli bir düzende diyet programı ve antrenman programı ile vücudunuzu geliştirebilir ve istediğiniz seviyeye getirebilirsiniz.

Spor yaparken diyet şarttır ve kaliteli bir diyet yapmalısınız ona bağlı kalarak belirli bir sitem dahilinde iyi sonuçlar alabilirsiniz. Haricinde spor yapıp ta diyet yapmazsanız yani diyetten kastımız dengeli ve düzenli beslenme uygulamazsanız, vücudunuz güç kaybedecektir ve sağlıklı olayım derken sağlığınızdan bile olabilirsiniz Spor ve diyet bir bütündür.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir