Binance

Spor Faaliyetlerini Artırmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Spor Faaliyetlerini Artırmak İçin Ne Yapılmalıdır? 

Spor Faaliyetlerini Artırmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Ülkemiz, yaklaşık 80 milyon nüfusa sahip ve aynı zamanda genç nüfus potansiyeli yüksek bir ülke olmasına rağmen sportif faaliyetlerine katılım oranı maalesef düşüktür.

Ülkemizdeki spor yapanların oranının düşük olmasının nedenleri arasında sporu geniş bir tabana yaymanın yerine dünya çapındaki organizasyonlardaki kazanılabilecek madalya ve başarılara yönelik politikalardır.

Bu durumda maalesef tüm ilginin yarışmacı sportif faaliyetlere kaymasına ve günü kurtarma hesaplarının yapılmasına sebep oluyor.

Anayasanın sporu gelişimini içeren 59. maddesine uygun sporun yaygınlaştırılmasına yönelik politikalara yeteri kadar önemin verilmesi gerekiyordur.

Tabi bunun içinde ilgili federasyonlara ve sporun sevk ve idaresinden sorumlu kurumlara oldukça iş düşmektedir.

Türkiye’de sporun gelişmesinde gözle görülür destekleri olan spor kulüpleri, üniversitelerin ilgili kurumları ve en başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlara büyük iş düşmektedir.

Bütün bunların ışığında Sportif faaliyetleri arttırmak için aşağıdaki önerileri gözden geçirmeliyiz:

1- Kaliteden ödün vermeden en kısa zamanda spor öğreticisi açığı kapatılmalıdır.

2-Genel bütçeden spor için ayrılan miktar maalesef yeterli olmadığından dolayı daha ciddi miktarlar ile destek olunmalıdır.

3-Gerek kamu gerek, özel sektör kuruluşları, gerekse belediyeler ile spora daha aktif katılım sağlanmalı ve özendirici faaliyetlerde bulunulmalı.

4- Basın kurum ve kuruluşların mevcut durumdaki spora olan katkısı daha fazla artmalı ve sporu özendirecek, teşvik edecek yayınlar yapılmalı.

5- 657 sayılı devlet personeli kanununa spor hizmetleri sınıfı eklenmeli ve sportif alanda çalışan elemanlar bu kapsamda değerlendirilmelidir.

6- Federasyonların üniversitelerin beden eğitimi bölümleri ile ilişkileri maalesef düşük seviyededir.

Özellikle federasyonların sporcuların tıbbi, fizyolojik ve psikolojik uygunluk testlerinin yapılması için üniversitelerin tıp bölümü ve beden eğitimi ve spor bölümleriyle iş birliği yapması gerekmektedir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir