Binance

Sosyal Medya Hesapları Çalınabilir Mi?

Sosyal Medya Hesapları Çalınabilir Mi?
Sosyal Medya Hesapları Çalınabilir Mi?

Sosyal Medya Hesapları Çalınabilir Mi?

Hırsızlık günümüz yaşantısı içerinde nerede olursak olalım başımıza gelebilecek olaylardan biri olduğunu ve olabileceğini kesinlikle unutmamamız gereken konulardan biridir. Bunun interneti kullandığımız her alanda da başımıza gelebileceğini unutmamamız gerekir.
​​​

Peki Ya Nedir Bu Sosyal Medya?

Günümüz şartlarında hemen hemen ​​herkes interneti kullanmaktadır. Dolayısıyla büyük bir çoğunluğun sosyal medya hesapları bulunmaktadır. Bunları örnekle yazacak olursak Facebook, Twitter Instagram, Periscope vb. örneklerle de çoğaltabiliriz. Verdiğimiz örneklere ek olarak insanların çeşitli sitelerden aldığı mail adreslerini, alışveriş sitelerini, oyun sitelerini de unutmamamız gerekir.

Bunların her birine özel olarak kayıt olmaktayız ve kişisel bilgilerimizi vermekteyiz. Bu sitelere kayıt olurken gerekli koşulları kabul etmiş sayıp dijital ortam dahi olsa bunu bir nevi imzalamaktayız diyebiliriz.

Bu Hesapların Çalınması Mümkün Mü?

Yukarıda da yazdığımız gibi bu mümkündür ve unutmamalıyız. İnternet üzerinde işlemler nasıl dijital ortamda hazırlanıyorsa ve mümkünse kötü niyetli kişiler bu mümküniyet haricinde bilgilerimize ulaşabilirler. Ulaştıklarında yine bilgimiz haricinde kullanmaları mümkündür. Bilgilerimizi doğru girdiğimiz halde siteye erişemiyorsak panik yapmadan o siteden tekrar şifre istemek gerekebilir.

Eğer yine aksilik devam ederse ilgili kişilerle irtibata geçmemiz gerekebilir. Eğer aksilik yine devam ederse hesapların çalındığıyla ilgili düşünceye girmemiz an meselesi olmalıdır. Bunu kimse yaşamak istemez ama hesabımız çalınmış olabilir. Bu yüzden böyle bir olumsuzlukların olmaması için dikkat etmeliyiz. İleride problem çıksın kimse istemez… Hesaplarımıza özen göstermemiz gerekir. Kötü niyetli kişilerinde hayatımızda olduğunu unutmamalıyız.

Hesabımız Çalındı Ve Ne Yapmalıyız?

Türkiye’de bilişim suçları kanunumuzda var. Dolayısıyla güvenlik güçlerimiz bu gibi durumlarda mağdur insanlarla ilgilenmektedirler. Hesabımızın çalındığından şüpheleniyorsak en kısa sürede yapacağımız en yakın adli mercilere ya da güvenlik güçlerine müracaat etmemiz gerekiyor.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir