Binance

Şok Diyet Nedir?

Şok Diyet Nedir?

Şok diyetler, günlük kalori ihtiyacımızın çok altında kalori almamızı öneren diyetlerdir. Kalorinin azaltılmasını öneren bu tür diyetler sağlıksızdır ve çok fazla sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir.

Şok diyete başlayıp bir kaç haftada belli kilo verip diyeti bıraktıktan sonra normal beslenme şekline geri dönen kişiler, kilolarının genellikle fazlasını alacaklardır. Bu tür diyetlerde amaçlanan yağ kaybetme durumu yerine sadece vücutta depolanan enerji kaynaklarının kullanımından dolayı su kaybedilir ve bu şekilde kişiler kilo verdiğini düşünür.

Şok Diyetinin Zararları Nelerdir?

Sık sık şok diyet yapan kişilerde karaciğerlerdeki glikojen depolarının azalması sebebiyle karaciğer yağlanması oluşur. Günlük alınan kaloriyi düşüren kişilerde metabolizma yavaşlar.

Yavaşlayan metabolizma sebebiyle düşük kalorili yiyeceklerden bile kilo almak kolaylaşır. Bunun sebebi yavaşlayan metabolizmanın eskisi kadar kalori yakamamasıdır. Bu durumda şok diyet bırakılsa bile uzun bir süre devam eder.

Şok diyette kaybedilen yağ oranı fazlasıyla düşüktür ve genelde kilo kaybı kas kütlelerinin azalmasından kaynaklıdır.

Şok diyetlerin fiziksel zararları kadar ruhsal zararları da vardır. İnsan aç kaldığı zamanlarda halsizleşir ve aşırı halsizlik sebebiyle günlük aktivitelerini yerine getiremeyecek duruma gelir. Sürekli stresli ve sinirli bir halde olur. Stresten dolayı artan hormonlar yiyeceklerden gelen yağın çok fazla depolanmasına neden olur.

Sadece bir besin grubunun bırakılmasını öneren diyet listeleri de çok ciddi hastalıklara sebep olabilir. Örneğin, sadece karbonhidrat grubunun bırakılmasını öneren diyetlerde, bu besin gruplarından gelen vitaminlerin alınmaması sebebiyle kişilerde vitamin eksikliğinden kaynaklı çok ciddi rahatsızlıklar görülür.

Çok fazla yapılan şok diyetler nedeniyle büyüyüp küçülen mikro dokular zamanla tahrip olur. Bu mikro dokulardan biri damarlardır. Damar tahribatından dolayı kalp hastalıkları görülmeye başlar. Çarpıntı gibi sağlığımızı etkileyen sorunlar yaşanabilir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir