Binance

Snowboard Nedir?

Snowboard Nedir?
Snowboard Nedir?

Snowboard Nedir?

En sevilen kış sporlarından bir tanesi olan snowboard kaymak, düşmek ve eğlenmek olmak üzere üç kelimeyle ifade edilebilir. Bu kış sporu aslında bir nevi sörftür. Uzunluğu 140 ila 165, genişliği ise 24 ila 27 santimetre arasında değişiklik gösteren ve board adı verilen bir tahta üzerinde yapılan snowboard, kayak severlerin bir diğer alternatifidir. Karda, dağda ve kayak pistinde rahatlıkla yapılabilen bu kış sporunun seveni de son derece fazladır. Özellikle ekstrem sporları seven kişiler için şüphesiz ki snowboard mükemmel bir alternatiftir.

Snowboard kış sporunu yapmak isteyen kişilerin önceden kayak yapmış olması gerekmez. Pek çok kişi kayakçıların bu sporda avantajlı olduğunu düşünse de bu tamamen yanlıştır zira snowboard ve kayak son derece farklı iki kış sporudur. Bu noktada herhangi bir yaş kriteri de yoktur. Her yaştan insan rahatlıkla snowboard yapabilir. Ancak elbette bu işin hiç de kolay olmadığını belirtmekte fayda var. Özellikle snowboard yaptıktan sonraki gün vücudunuzun çeşitli yerlerinde müthiş ağrılar hissedeceğinizin garantisini verebiliriz. Yine de yaşadığınız heyecan ve eğlence kuşkusuz ki bütün acıları geride bırakabilecektir.

Snowboard Malzemeleri Nelerdir?

Snowboard yapmak istiyorsanız elbette ki öncelikle uygun malzemelere sahip olmalısınız. Bu malzemeler board, bağlama ve bot, kar eldiveni, kask, kar gözlüğü, kar pantolonu, dizlik, dirseklik, çorap, içlik, kar montu, bel ve kalça yastıklarıdır. Tüm bu ürünleri kiralayabileceğiniz gibi aynı zamanda satın da alabilirsiniz. Eğer bu sporu birden fazla kez yapmak istiyorsanız satın almak çok daha kârlı olacaktır. Ancak bütün bu snowboard malzemelerinin vücudunuza uygun olması, sizi rahat tutması ve hareketleri önlememesi çok önemlidir. Bu sporu yaparken çok hızlı hareket edeceğiniz için koruma malzemelerinizi eksiksiz şekilde kullanmalısınız.

Snowboard Nasıl Yapılır?

Kayağın aksine bu sporda düz bir çizgide kaymaktan ziyade daha çok zikzak çizilir, tümseklerden atlanır ve olabildiğince hızlı kayılır. Aynı zamanda olimpik bir spor da olan snowboard, iki bacağın bir tahta üzerine sabitlenmesi ile yapılır. Bu noktada rehber ayağı seçmek son derece önemlidir. Aksi takdirde istenmeyen kazalar yaşanabilir. Rehber ayağı seçmek için de öncelikle hangi ayağınızı öne attığınızı tespit etmeniz gerekir.
Aynı zamanda bu sporu yaparken duruş genişliği de oldukça önemlidir. Bağlamalar genel olarak omuz genişliğine göre seçilir. Eğer bağlamanız ipliyse bunu botunuza bağlamalısınız. Bu şekilde tahtanız kontrolden çıkmaz ve kazaların önüne geçilmiş olur.

Snowboard yaparken en fazla yapılan yanlışlar yanlış zemin seçimi, eğitim sahibi olunmayan hareketlerin denenmesi ve kayak ekipmanlarının yanlış seçimi ya da bakımsız olmasıdır. Bu noktada snowboard yapmadan önce mutlaka bir profesyonele danışılmalı ve uygun malzemeler seçilmelidir.

Board Seçimi

Bu sporu yaparken üstünde kayacağınız tahtayı en iyi şekilde seçmeniz gerekir. Bu noktada öncelikle hangi tarzda snowboard yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Eğer serbest stilde kayacaksanız geniş ve yumuşak bir board seçmelisiniz. Bu şekilde hem kolayca dengede kalabilir hem de dönüşlerinizi rahatça yapabilirsiniz. Ancak bu board yüksek hızlar için uygun değildir. Her bölgede snowboard yapmak isteyenlerdenseniz de burnu dik ve kuyruklu bir board kullanmalısınız. Ezilmiş ve sert pistler için yapmanız gereken board seçimi ise dar ve sert olmalıdır. Tüm bu detaylara dikkat ederek doğru board seçimini yaptığınız takdirde hem keyifli hem de adrenalin dolu bir snowboard yapabilirsiniz. Sonrasında da bu sporun tutkunu olacağınıza garanti verebiliriz.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir