Binance

Skolyoz Nedir?

Skolyoz Nedir?
Skolyoz Nedir?

Skolyoz, diğer faktörlerden etkilenen bir nöro-kas durumu olup, bir kemik rahatsızlığı gibi görünse de, omurga dizilimindeki üç boyutlu değişiklik – durumun sadece bir belirtisidir. Bu nedenle, bu çok unsurlu durum, yüzyıllar boyu dünya çapında sağlık çalışanlarına meydan okuyor.

Skolyoz en sık 10-14 yaş arasındaki çocuklarda görülür. Skolyoz, 15 derece veya 50 dereceden fazla omurilik eğrisini tanımlayabilen geniş bir terimdir. Eğri, her durumda omurga farklı noktalarda oluşur ve pelvizi eğebilir veya eğilemez…

Skolyoz Nasıl Görülür?

Skolyoz hastaları, boynundaki eğrilerin bir kısmını kaybederler ve ileriye dönük dururlar. Bir skolyoz omurgasının yanlamasına eğrisi 10 dereceden fazladır. Kaburga bükülmesine ve omurganın normal eğrisinin düzleşmesine neden olur. Bir skolyoz eğrisi, omurganın ön veya yan bakıldığında normalde kavisli olduğu yerde düz görünüyor. Üstten aşağı bakıldığında genelde bükülmeden olduğu yerde bükülmüş gibi görünüyor.

Skolyoz Belirtileri

Skolyozu erkenden yakalamak kritik önem taşır, çünkü bir eğri 25 derece veya daha fazla ölçüldüğünde yüzde 70 oranında daha da kötüleşebilir. Çocuğunuzun beş farklı noktasını gözlemleyerek erken evrede hafif idiyopatik skolyoz belirtileri tespit edebilirsiniz. Klonoz genellikle ailede geçerlidir. Kızları daha sık rahatsız ettiği düşünülse de, oğlanların da kız çocuklarını geliştirme ihtimali yüksektir.

Cobb Açısı

Tarihsel olarak, doktorlar skolyozun derecesini belirlemek için Cobb açısı denilen bir ölçüm kullandılar. ScoliSMART Clinics’deki doktorlar, göğüs kafesinin rotasyonu, omuriliğin burkulması ve burulması gibi aktif bilgiler sağlamakta ve aktif omurga mekaniğinin normal olup olmadığını daha ayrıntılı olarak döndürme ölçümleri kullanmaktadır. Cobb açısı ölçümü, sadece bir X ışını üzerindeki yanal bükülme derecesini gösterir. Yüzey topografyası, 3D postrografi, spinal ultrasonografi ve MRG skolyoz deformitesi hakkında çok daha fazla şey ortaya koymakta.

Skolyozu Tedavi Etmek

Skolyozun nörolojik bir durum olduğunu anlamak, tedavi söz konusu olduğunda hayati önem taşımaktadır. Genellikle, sadece Cobb açısını ölçen bir doktor, 24 dereceden daha düşük bir eğri için hiçbir muamele, gözlem önermez. 25-39 derece ölçme eğrisi için günde 23 saate kadar sert bir omuz destek önerirler.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir