Binance

Siyatik Nedir? Siyatik Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Siyatik Nedir? Siyatik Ağrısının Nedenleri Nelerdir?
Siyatik Nedir? Siyatik Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Siyatik Nedir? Siyatik Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Siyatik insan vücudunda bulunan bir sinirin adıdır ve bu sinir çevresinde meydana gelen ağrılara siyatik ağrısı denir. Genellikle omurgada bulunan disklerde meydana gelen fıtığın sonucunda ya da omurga bölgesindeki bir kemik üzerinde oluşan fıtıklaşmanın sinirleri sıkıştırması sonucu hissedilir.

Hastalıkta ağrı sırtın alt bölümünden başlamak suretiyle her iki bacağın başından diz kapaklarına kadar olan bölgesine kadar hissedilir. Hissedilen bu ağrılar ve durum neticesinde bacaklarda uyuşma gözlenebilir.

Siyatik Ağrılarının Belirtileri Nelerdir?

Siyatik ağrısı çeken hastalar genellikle belden diz kapaklarına doğru olan şiddetli ağrıları tarif eder ve ayak kısımlarından bir çekme hissi oluştuğunu belirtirler.

Rahatsızlık siyatik sinirlerin geçtiği tüm alanlarda görülebileceği gibi genellikle en şiddetli olarak uyluk, kalça kuyruk sokumu sırt gibi vücut bölümlerinde en şiddetli hissedilir.

Belirtiler zaman zaman şiddetini azaltacağı gibi bazen katlanamaz boyuta çıkabilir. Hapşırık öksürük gibi ani refleks içeren hareketler ağrıları arttırabilir. Aynı zamanda uzun süreli oturmakta ağrıları bir hayli kuvvetlendirmektedir.

Bu ağrılar ani geliştiği için öncelikle siyatik nedir siyatik ağrısının nedeni nelerdir bunlar mutlaka öğrenilmeli ve bu konuda bilinç kazanılmalıdır.

Siyatik Ağrısının Tedavisi

Eğer bu ağrılar sizin kendi kişisel önlemleriniz ile düzelmediyse ilaç yardımı alınmalıdır. Kendiniz sıcak tedavisi uygulayabilir ve masaj yapabilirsiniz.

Eğer bunlar sonucunda olumlu şeyler olmuyor ise vakit kaybetmeden bir doktora görünmeli ve ilaç tedavisine başlanmalıdır.

Bu durumda ağrılar için kas gevşeticiler, sakinleştiriciler, trisiklik antidepresanlar, anti nöbet ilaçları, anti-enflamatuarlar gibi ilaçlar faydalı olacaktır.

Hasta belirtileri azalttığı hatta tamamen yok ettiği noktada derhal bir fizik tedavi desteği almalıdır. Bu süreçten sonra fizyoterapist hasta için sonraki ağrıları engellemek amacıyla düzenli bir egzersiz programı oluşturacaktır.

Hasta bu egzersiz programını uygulayarak ağrılarını kontrol altına alabilmektedir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir