Binance

Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama

Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama
Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama

Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama

Demokrasinin vazgeçilmesi siyasi partilerdir. Fakat bazı siyasi partiler sırf üye sayısını artırmak için, kişinin bilgisi dışında kendi siyasi partilerine üye yapmaktalar.

Bu haberide bazı medya mensuplarının araştırması sonucu ortaya çıkarmış ve vatandaşlara duyurmuştu.

Peki bilgimiz dışında gelişen bu olay karşısında ne yapabiliriz. Bunu öğrenmek için T.C. Kimliğinizin yanınızda olması gerekiyor.

Yargıtay bu konuda vatandaşa yardımcı olabilmek adına kendi resmi sitesinde Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama hizmeti hazırlamış.

Siyasi Parti Üyelik Bilgilerini sorgulamak için tıklayınız.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Parti Üyelik Durumu Sorgulamasını yapabilmek için internetteki siteye girmeniz gerekmektedir.

Ekrana gelen sayfada yer alan T.C. Kimlik numaranızı girmeniz gerekmekte. Annenizin kızlık soyadı kısmında soruların harfleri yazdıktan sonra T.C. Kimlik doğrulama tuşuna basmalısınız.

Eğer bilginiz dışında her hangi bir partiye üyeliğiniz yok ise ekrana “Herhangi bir siyasi parti üyelik kaydınız bulunamadı” ibaresi gelecektir. Bu sizin hiçbir partiye üye olmadığınız anlamına gelecektir.

Eğer bilginiz dışında her hangi bir partiye üyeliğiniz yapıldıysa ekrana üyeliğinizin olduğu parti ismi çıkacaktır. Üyeliğiniz olan siyasi parti ile ilgili hiçbir fikir birliğiniz yoksa üyelikten istifa edebilmeniz için yapmanız gerekenleri sırası ile yazacağım.

Siyasi Parti Üyelik İstifa dilekçesi için tıklayınız.

Adınıza bilginiz dışında yapılmış üyeliğinize ait Siyasi Partiye başvurarak  Parti Genel Merkezince istifanızın giderilmesi yani onaylanması gerekmektedir.

Noter aracılığı ile Üyeliğiniz olan Siyasi Parti için düzenlediğiniz istifa dilekçesini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Partiler Bürosuna faxlamanız gerekmektedir.

İlçe Seçim Kurulu Başkanlıklarına şahsen istifa dilekçesi ile başvurabilirsiniz.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir