Binance

Sınav Stresi Nedir?

Sınav Stresi Nedir?
Sınav Stresi Nedir?

Sınav Stresi Nedir?

Çalışılıp öğrenilen bir bilginin sınav esnasında unutulacağına, bu bilgilerin sınavda yetersiz olacağına ilişkin endişe durumu çoğu öğrencinin ortak sorunudur. Bu durum beraberinde başarısızlığı ve kendine güvensizliği getirir.

Neden Sınavda Endişe Duyulur?

Sınavın sonrasında yaşanacak durumlar, o sınavın başarılı geçmesi durumunda elde edilecek olan başarılar ve sınava verilen önem sınavda kaygı durumuna yol açar. Başarısızlık korkusuyla birleşen bu hal strese ve onun beraberinde getirdiği olumsuzluklara sebep olur.

Sınav Kaygısının Belirtileri

Başarısızlık korkusu, huzursuzluk, sıkıntı, tedirginlik, mide bulantısı, çalışmak istememek, terleme, titreme, iç sıkıntısı, uyuma bozuklukları, karın ağrıları gibi bedensel fiziksel sorunlar dikkat bozukluğu, yetersiz özgüven ve kendini değersiz görme sınav stresi belirtilerinden en önemlileridir.

Sınav stresinin yaşandığını öğrencinin başarısındaki düşüşten anlayabiliriz. Dikkat dağınıklığı ve odaklanamama ile birlikte sınav hakkında konuşmak istememe ve sınav hazırlığını erteleme de sınav kaygısının göstergelerindendir.

Sınav için kaygı yaşayan öğrencide halsizlik, enerji düşüklüğü, zihinsel becerilerde zayıflık, iştahsızlık gibi belirtiler de gözlemlenebilir.

Sınavdan Kaygı Duyan Öğrenci Ne Düşünür?

Sınav kaygısı duyan öğrenci sınava hazır olmadığını düşünür, sınavların gereksiz olduğunu veya sınava çalıştığı bilgilerin “gerçek hayatta işine yaramayacağını” düşündüğü için bu bilgileri gereksiz ve saçma bulabilir.

Öğrenci, çalıştığı konuları anlamadığı zaman zekasının yetersiz olduğunu düşünür, asla başarılı olamayacağına inanabilir. Konuları anlamayan öğrenci başarısız olacağına emin olduğunu düşünür, sınavın kötü geçeceğine inanır.

Konuların fazla olduğunu düşündüğünde yeteri kadar hazırlanacağına inanmaz ve bu şekilde çalışmasına ket vurmuş olur. Bu tür olumsuz düşünceler yerine yapabilecek olanın en iyisini yapmaya inanmak, girilecek olan sınavın dünyanın sonu olmadığının düşünülmesi gerekir.

Sınavın başarısızlıkla sonuçlanması halinde bunun bir yetersizlik göstergesi olmadığına inanılması ve daha iyi çalışılarak başarı elde edilebileceğine inanmak önemlidir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir