Binance

Sermayesiz İş Kurmak

Sermayesiz İş Kurmak
Sermayesiz İş Kurmak

Sermayesiz İş Kurmak

Kendi işletmenizi kurmak ve ayakta tutmak refah içinde yaşamak için en iyi yoldur. Zorlu bir yoldur ancak başarılı olan çok insan vardır.

Yeni bir iş kurarken her zaman paraya ihtiyaç olduğu konusunda yanlış bir düşünce vardır. Bu makalenin amacı bu düşüncenin yanlışlığını göstermek ve sermayesiz iş kurmak isteyenlere yardımcı olmaktır.

Her şeyden önce doğru bilgi birikimine sahip olmalı ve sabırlı davranmalısınız. En önemlisi de bu işinize inanmalı ve kendinizi adamalısınız.

Sermayesiz iş nasıl kurulur?

1- Tutkunuzu ve kararlılığınızı arttırın. Kararlılık ayırıcı faktördür. Tutku kararlılığı kuvvetlendirir. Heyecan duyduğunuz alanları belirleyin. Çalışmalarla, eğitim kurslarıyla, bilgi ve becerilerle ilgili pratik uygulamalarla heyecan duyduğunuz alandaki becerilerinizi geliştirin.

2- Kendinizi yeniden keşfetmeye hazırlanın. Kendinizi yeniden keşfederken esnek olmanız gerekir. Mücadele edeceğiniz alanda faaliyette bulunabilmek için doğru eğimi yakalamanız gerekir ve bunu birkaç kez denemeniz gerekebilir. Kısa dönemde zamana, ekonomik koşullara ve tüketici taleplerine ayak uydurmak için bir işi bırakıp öbürüne geçmeniz gerekebilir.

3- Kendinizi geliştirebilmek için çeşitli iş fikirleri üzerinde denemeler yapın. Bütün girişimlerde yola çıkmadan önce hazırlık ve planlama yapmak hayati önem taşır. İşletme planları gelişmenize yardımcı olacak olan belgelerdir. Bir tane taslak hazırlayın ve bir sene içinde görmemezlikten gelin. Açmış olduğunuz ticari girişiminizin uygulamalı haliyle orijinal iş planınızı karşılaştırın ve daha sonra planı yeniden düzenleyin. Senede bir kere ileriye yönelik bu işlemi gerçekleştirin.

4- İşletmenizi hâlihazırda bir işte çalışırken kurun. Girişimcilerin %90’ı kurdukları yeni işlerinde başarılı olana kadar çalıştıkları işi bırakmazlar. Öncelikle ticaret yapmanızı engelleyen hiçbir çalışma sözleşmesine imza atmayın. Yeterli bilgi ve deneyime sahip olduktan sonra tam zamanlı işçilikten aynı sektörde ve hatta aynı firmada kalarak danışmanlığa geçiş yapın. Bu şekilde aşina olduğunuz çalışma ortamından yavaşça kendinizi çekebilirsiniz ve bu da size yumuşak iniş yapma imkânı sağlar. Hem duygularınızı hem de zihninizi rahatlatabilirsiniz. Aynı zamanda iş fırsatlarını geliştirmeniz için zaman konusunda size esneklik sağlayacaktır ve ticaretiniz açısından hayati önemi olan ilk yılınızda iş fikirlerinizi cüzdanınızı fazla etkilemeden test etme fırsatı sunacaktır.

5- Faaliyette bulunmayı düşündüğünüz alanda başarılı olabilmek için gerekli olan becerileri kazanmanız gerekir. Bu becerileri geliştirmenize yardımcı olacak en az maliyetli fırsatları araştırın. Eğitim kurumlarıyla veya firmalarıyla en karlı anlaşmaları yapmanın yollarını bulun. Eğitim ücretini hizmet bitiminde ödeyin. Sonuçta hepimiz sonuç odaklı bir toplumda yaşıyoruz.

6- Unutmayın en önemlisi müşterilerdir. Her zaman müşterilerin ne istediğini anlamaya çalışın. İsteklerini en iyi şekilde karşılamaya çalışın. Bütün işletmelerin odaklanmaları gereken ana konu müşteri tatminidir. Odaklanılması gereken ikincil konular kalite, maliyet/kar, tasarım, ürün ve hizmetlerin işlevi vb. olmalıdır.

7- Yaratıcılığınızın parayla yer değiştirmesine izin verin. Özünüze dönün. Nakit ihtiyacınızı minimuma indirin ve kazancınızı güçlendirin. Yaratıcı fikirler ve konseptler geliştirerek ve uygulayarak satış faaliyetlerinizi agresif bir şekilde arttırın. Her zaman büyük düşünün. Amaçlarınız doğrultusunda büyük adımlar atın ve başarılı olana kadar vazgeçmeyin.

8- Unutmayın sizin en iyi çalışanınız sizsiniz. Küçükten başlayın ve başlangıçta masraf yapmayın. İnsanlara yaptığınız yatırım getirisini garantilemedikçe onlara karşı kuşkucu olun. Eğer belirsiz bir alandaysanız yapmamayı tercih edin. Maaşlar genellikle bütün işletmelerde en büyük yönetim giderleridir. Başlangıçta ve işletmenizin yaşam süresi boyunca maliyetleri mümkün olduğu kadar düşük tutmaya çalışın.

9- Ailenizi işin içine dâhil edin. ( karınız, kocanız ve çocuklarınız ) Başarınıza onları da ortak edin. Büyük şirketlerin çoğu kuşaktan kuşağa geçer. Yapmayı planladıklarınız konusunda ailenizin de sizinle aynı fikirde olduğundan emin olun. Bu konu önemlidir çünkü bunları gerçekleştirmek için ailenizin kaynaklarını, zamanını, parasını, sağlığını ve çabasını kullanacaksınız. İşinizin patronu olduktan bir süre sonra ailenize de patronluk taslamaya başlayabilirsiniz. Aile yaşantınızı tehlikeye atmamak için ailenizle iş kurallarınızı tartışın ve kabul edilen planlara sadık kalın. Her şeye rağmen aile işi yapmak eğlencelidir ancak kendinizi ailenizden ayırırsanız olaylar kötü bir yöne doğru sürüklenebilir.

10- Ortaklık yapısını mümkün olduğunca engellemeye çalışın. Azımız cennetten çıkmadır, çoğumuz cehennemden çıkmadır. İnsanlarla farklı şekillerde ortak olabilirsiniz ancak bu bağlamda hiçbir belgenin altına imza atmayın. Ortak kelimesini kullanırken çok dikkatli olun. Borç senetlerinin ( sözün senet yerine geçmesi gibi ) yasal kavramı gereği ileriki safhalarda özellikle de para kazanmaya başladığınızda size zarar verebilir.

11- Eviniz varsa burası sizin ilk ofisiniz olmalıdır. Evinizin kitaplara ayırdığınız bölümünü iptal edin ve burayı kullanın. Başka bir yere kira olarak ödeyeceğiniz parayı da senetlerinizi ödemek için kullanabilirsiniz. Bunu size önerme sebebimiz oldukça açıktır.

12- Barter yeteneğinizi geliştirin. Barter, bir firmanın satın aldığı mal ve hizmetin bedelini kendi ürettiği mal veya hizmetle geri ödemesidir. Para olmaksızın yapılan, sahip olunan mal ve hizmete karşılık, ihtiyaç duyulan mal ve hizmetin satın alınması işlemidir. Eğer bu sistem işe yaramazsa pazarlık yapmayı deneyin. Bu durum bir firmada çalışan tam zamanlı eleman olmak ve girişimci olmak arasındaki ince çizgidir. Bizim ülkemizde bu tip uygulamalar sıklıkla kullanılır. Kendinize güvendiğiniz ve işin ustalığını bildiğiniz taktirde başarılı olursunuz. Yasal haklarınızı koruyarak risk alın. Sonuçlar sizi oldukça şaşırtabilir.

13- Rakiplerinize göre daha fazla indirim yapın ve daha iyi para karşılıkları teklif edin. Para konuşur. Tüketiciler verdikleri paranın karşılığını isterler ve dolandırılma fikrinden nefret ederler. Sözlerinizi tutun ve yanlış reklamlarla müşterilerinizi kandırmaya çalışmayın. Eğer bunu yaparsanız en kısa sürede iflas edebilir ve itibarınızı kaybedebilirsiniz. Bu nedenle karar verirken kar marjınızı koruğunuzdan emin olun.

14- Paranızın olmayışını sıkı çalışarak telafi edin. Eğer yaptığınız işten keyif alıyorsanız uzun saatler işinize yatırım yapmanız size eğlenceli gelecektir ve bunu seve seve yapacaksınız. Daha fazla gelir edebilmek için hoşlanmadığınız bir şeyi yapmak zorunda kalırsanız ve bunu yapmak için zamanınızı alırsa stres seviyenizi çok dikkatli yönetmeniz gerekir. Para kazanmaya başlanmadan önce veya heyecan duyduğunuz girişime başlayamadan moraliniz bozulur ve çökersiniz. Tekrardan maaşlı çalışan olmak zorunda kalabilirsiniz.

15- Haklarınızı bilin. Ticaret hukukuyla ilgili özelliklede sözleşme hukuku ve ülkenin mevzuat koşullarıyla ilgili sağlam bilginiz olsun. Sizi çabucak iflasa götürebilecek hukuka ilişkin en ufak bir durumda bile hukuk müşavirinizi arayın. Paralarınızı gönülsüzce vermek istemiyorsanız en kısa sürede bu konudaki bilgi ve becerilerinizi geliştirin

16- Fiziksel, ruhsal ve duygusal durumunuza dikkat edin. Eğer sağılığınız bozulursa her şeyinizi kaybedersiniz. Sağlıklı bir vücut, kafa ve ruh ( duygularınızda dâhil )başarılı olmanızda hayati önem taşır. Gelirinizi kaybetme ihtimaline karşılık serbest meslek sahibi olan kişilerin yaptırdığı sigortalardan yaptırın. İnancınızı koruyun çünkü hayatta kalabilmek için ruhunuzun güçlü olması gerekir.

17 -Dengenizi sağlayın. Hayatınızı bu dengede yaşayın. Dengenizi ve bakış açınızı kaybettiğiniz zaman eninde sonunda gücünüzü kaybedersiniz ve bir daha risk alamazsınız. Uykularınızı kaçırmayın. Buna ek olarak, performansınızı arttırmak için ilaç kullanmak kötü bir fikirdir. Dengenizi bozar ve mantıksız, duygusal kararlar vermenize sebep olur ki bu durum işletmeniz için hiç de iyi olmaz.

Başarı için ipuçları

İşinizle ilgili fikirleri her yerde başkalarıyla paylaşmayın. Anlattığınız harika fikirleriniz başkaları tarafından çalınabilir. Bu yüzden aptalca davranmayın. Eğer fikriniz çalınırsa bu haince hareket bütün güveninizi yerle bir eder. Önlem almak bu durumu iyileştirmeye çalışmaktan daha iyidir.

Kira sözleşmeleri veya işe yeni başlayan çalışanlar için belirli süreli iş sözleşmeleri gibi uzun vadeli sözleşmeler yapmamaya çalışın. Özellikle işletmenin ilk yılında nasıl başarılı olacağınız konusunda belirsizlikler varken büyük taahhütlerde bulunmanız sadece akılsızlık olur. Bunu sakın yapmayın.

Mümkün olduğunca borç para almamaya çalışın. Nakit para kraldır. Böyle devam edin. Eğer paranız olmazsa harcamada yapamazsınız ve büyük faaliyet giderlerini üstlenmek zorunda da kalmazsınız.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir