Binance

Sanal Kart Nedir?

İnternet üzerinden yapılmak istenen alışverişlerde, bizlerin karşısına sürekli olarak ekonomik fiyatlar ve daha fazla ürün çeşitliliği çıkmaktadır. Fakat, ülkemizde e-ticaret alanında bu kadar gelişme sağlanması bir anda olmuş ya da kısa sürede geliştirilmiş bir durum değildir. Çünkü, yıllar boyunca binlerce vatandaşımız güvenilir olduğunu düşündükleri internet sitelerinden alışveriş yaptıkları zaman, dolandırıcılık olayları ile defalarca kez karşılaşmıştı. Bu durum ise, hem bankacılık sektörünün yardımları hem de teknolojik ilerleme ile birlikte kişilerin daha fazla bilgi sahibi olması ile aşılmıştır. Bankacılık sektörünün internet üzerinden yapılacak alışverişlere kazandırdığı en büyük hizmet ise sanal kart özelliğidir. İlk olarak sanal kart nedir ve hangi amaçla kullanılır sorularının cevaplarını arayalım.

Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Öncelikle, sanal kart özelliği, hangi bankadan bir kredi kartı almış olursanız olun, size ücretsiz bir şekilde sunulan bankacılık hizmetidir. Bu hizmet, özellikle internet üzerinden alışveriş yapanları ilgilendirmektedir. Kartınıza tanımlanan sanal kart özelliği sayesinde, kredi kartı limitinizden düşülmek üzere, sanal kart bölümüne para aktarımı gerçekleştirirsiniz. Aktarılan bu para ile de internet üzerinden yapacağınız alışverişlerde kullanım sağlıyorsunuz. Sanal kart nedir sorusunun beraberinde, bu özelliğin ne  katkı sağlayacağına da bakmamız gerekecektir. İlk olarak, sanal kart özelliği, kredi kartınızdan izniniz dışında alışveriş yapılmasının önüne geçecektir. Çünkü, kartınıza tanınan sanal kart özelliğinin, kendisine ait kart ve hesap numarası bulunmaktadır. Bu sayede de, yukarıda söz ettiğimiz gibi, internet sitelerine girmiş olduğunuz kart numaranız ve şifreniz kullanılarak alışveriş yapılmayacaktır. Çünkü, kartınızda sanal kart limitleri yalnızca alışverişler sırasında belirlenecektir.

Sanal kart nedir ve hangi amaçla kullanılır konularında sizlere bilgi sağladıktan sonra, internet alışverişlerinde yapmanız gereken bazı durumlardan da söz etmek gerekecektir. İlk olarak, yapılan alışverişlerde sanal kart özelliğini kullanmanızı tavsiye etmekteyiz. Bunun beraberinde de 3D ödeme sistemi olarak adlandırılan ve bankacılık sektöründe kayıtlı olan telefon numaranız ile yaptığınız alışverişlere yönelmelisiniz. Bu ödeme seçeneği sayesinde, kartınızdan işlem yapıldığında cep telefonunuza bir kısa mesaj gönderilecek ve kısa mesajda bulunan şifreyi, istenilen bölüme tuşlamanızın ardından ödeme işlemi başlatılacaktır.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.