Binance

Sakız Ağacı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Sakız Ağacı Nedir, Faydaları Nelerdir?
Sakız Ağacı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Sakız Ağacı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Sakız ağacı, Akdeniz bölgesinde yetişen Antep fıstığıgiller familyasından olan bir ağaç türüdür. 4 m kadar boyunda olup, sık dallara sahip, çallı görünümünde bir ağaçtır. Kanarya Adaları’ndan başlayıp bütün Akdeniz kıyılarında doğal yayılış gösterir. Ülkemizde Ege ve Akdeniz kıyılarında maki bitki örtüsü içerisinde yer almaktadır. Çiçekleri küçük ve kırmızı renklidir.

Dişi olan ve erkek olan çiçekler bir arada değil, farklı bitkiler üzerinde bulunmaktadırlar. Erkek bitkilerin sakız randımanı dişi bitkilerinkinden daha fazladır. Meyvesi ufak, yuvarlak ve sivri uçludur. Bu bitkinin gövdesi çizilerek sakız elde edilmektedir. Dal ve gövdesinden mastix adı verilen sakız alınarak ortaya damla sakızı çıkar. Bu damla sakızı iri taneler halinde olur. Duru, parlak renkli ve iyi cins bir sakızdır.

Damla sakızının kullanımı çok çeşitlidir hem mutfaklarımızda hem de çiğnemek amacıyla kullanılabilmektedir. Türkiye’de sakız ağacı yetiştiriciliği ve damla sakızı üretiminin geçmişine dair yeterli bilgi bulunmamaktadır ancak yapılan araştırmalarda Çeşme bölgesinde geçmişte yetiştiricilik yapıldığını göstermektedir.

Sakız Ağacının Faydaları Nelerdir?

Natural olarak çiğnenen damla sakızı sindirimi kolaylaştırırken, rahatça nefes aldırabilme özelliğine sahiptir. Ağız kokusunu gidermekte olup, tükürük ifrazatını arttırır. Tüm bunlar sonucu çene kaslarını da güçlendirmektedir. Düzenli olarak çiğnenmesi ağız ve diş sağlığı üzerinde de çok olumlu etkilerde bulunur.

Diş etlerini temizler ve diş macunu yapımında kullanılır. Gıda sanayisinde de önemli bir yere sahiptir: çiklet, reçel, dondurma ve sütlü tatlıların yapımında kullanılmaktadır. Rakı ve likör alkol içeren içeceklere aroma kazandırılmasında kullanılmaktadır. Ayrıca damla sakızı ülser ve gastrite neden olan rahatsızlıkları da tedavi etmektedir. Bunun yanında doğal damla sakızı, kandaki kolesterol düzeyini dengeleyerek, oluşabilecek kalp krizlerini ya da tansiyon hastalıklarını önleyebilmektedir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir