blogRom / Sağlık Haberleri / Sağlıklı Olmak İçin Hangi Sporlar Yapılmalıdır?

Sağlıklı Olmak İçin Hangi Sporlar Yapılmalıdır?

Sağlıklı Olmak İçin Hangi Sporlar Yapılmalıdır?

Bazı insanlar kendine göre bazı egzersiz çeşitleri uygulayarak sağlıklı kalmaya çalışır. Bilinmeyen önemli bir nokta vardır ki kimin nasıl bir egzersiz uygulayacağı vücut yapısına göre değişir. Bazıları yürüyüş egzersizi yaparak sağlıklı kalabilirken bazıları için bu egzersiz türü yeterli olmayabilir. Yapacağınızı egzersizin vücudunuza uygun olması gereklidir.

Yürüyüş

Bu tür egzersizi daha çok kilo olarak fazlalığı olanlar ve yaş olarak ilerlemiş insanlar tercih etmelidir. Hem nabzı atımını çok yükseltmez hem de rahat bir süreç olarak gerçekleşir. Sabahın erken saatlerinde yapılabilecek bu egzersiz çeşidi hem vücuda katlı sağlayacak hem de sindirim sistemini daha hızlı çalıştırarak kilo vermenize yardımcı alacaktır.

Koşu

Koşu kolay gibi görünse de hayli kararlılık egzersizidir. Vücut olarak fazla kilolu olmayan ve yaş olarak da 45 yaş altının tercih ettiği egzersizlerdir. Nabzı atımı koşu esnasında yüksek olacağından hem adrenalin hem de kan dolaşımı hızlanacaktır. Daha hızlı kilo kaybına yol açacaktır.

Pilates

Genellikle hanımların tercih ettiği egzersiz türüdür. Büyük çaplı plastik bir top olarak bildiğimiz pilates topu yardımıyla yapılan bu egzersiz hem eğlenceli aynı zamanda çok da yorucudur. Vücudun her tarafını farklı şekilde zorlayarak her kaşın çalışmasını sağlar.

Bisiklet

Hem çevrenizi çok iyi bir şekilde gözlemleyerek görmediğiniz yerleri görme fırsatlarını yakalayacağınız çok eğlenceli spor türüdür. Kıyafetleri ve donanımını profesyonel bir şekilde seçerseniz bu spor türü daha az ağrı çekerek başlamanızı sağlayacaktır. Tabii ki bisikletle uzun mesafeler gitmek için bacaklarınızın çok kuvvetli olması gereklidir.

Hayatınız boyunca yapacağınız her türlü hareket sizlere artı olarak geri dönecektir. Sağlıklı almak için egzersiz şarttır. İlerleyen yaşlarınızda herhangi bir hastalıkla geç tanışmak istiyorsanız hareket etmeye özen göstermelisiniz. Hareket eşittir sağlık.

9 comments

  1. Sağlıklı olmak için yapılacak en iyi spor bence yüzmektir kesinlikle.

  2. Sağlıklı olmak için belirli bir spor dalı yok bence sağlıklı bir yaşam için her türlü spor dallarıyla uğraşılabilir sıkıntı yoktur.

  3. Sağlıklı olmak için en iyi spor bence az yemektir ve düzenli spor yapmaktadır

  4. Sağlıklı olmak için elbette spor yapmak şart, Ama öncelikle sağlıklı beslenmek gerek dostlar 🙂

  5. güzel yazı omuş elinize sağlık

  6. Spor artı beslenme vücutta ne toksin kalır ne de hastalık gerçekten güzel paylaşım emeğinize sağlık

  7. Bende 2.5 senedir fitness ile uğraşıyorum emeklerimin karşılığını aldığım gibi daha zinde ve dinlenmiş olarak uyanıyorum.

  8. Özgün güzel bir yazı olmuş sitenizi çok beğendim bundan sonra düzenli ziyaret edeceğim.

  9. Bence en ideal spor bisiklet sürmektir. Hem eğlenceli hem de diğer sporlar kadar eziyet verici değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir