Binance

Sağlıklı Ayakkabı Seçimi

Sağlıksız ayakkabılar birçok hastalığın riskini arttırıyor. Sağlıksız ayakkabı, ayak sorunlarının önemli bir kısmının nedenlerindendir. Sağlıksız ayakkabılar ayak terlemesi, çabuk yorulma, bel ağrısı, topuk ağrısı, mantar oluşması, kanser vb. Hastalıklar meydana getirebiliyor.

 

Sağlıklı ayakkabı seçerken önemli olan hususlardan biri tanılan bir marka veya yerden almaktır. Ucuz olan ayakkabılardan kaçınılmalıdır. Ucuz ve sağlıksız ayakkabı seçiminin en önemli sorunlarından biride kanser olma olasılığıdır. Geçtiğimiz aylarda internetten ayakkabı alış-verişi yapan bir kişi hayatını kaybetmişti. Ayakkabı da bilinmeyen maddeler kullanılmış ve kanser olmuştu. Ayakkabının içindeki maddeler ve derisi sağlıksız olduğundan hastalığa yol açmıştı.


Sağlıklı Ayakkabı

Sağlıklı Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sağlıklı ayakkabı alırken önce kalıbına bakınız. Ayak parmağınızın en uzun olanına göre seçiniz. Eni geniş ve dar kalıplı ayakkabıları tercih edin. Yarım numaralı ayakkabıları seçiniz. Hava almasına izin veren malzemenin kumaş veya deri olmasına dikkat ediniz. Plastik tabanı olan, naylon veya diğer sentetik malzemeler içeren malzemelerden uzun durun. Sağlıklı ayakkabı ayaklarınızın tamamını kavramaz. Ayaklarınızın içeride oynaması sağlıklı bir seçimdir. Ayakkabının iç tabanının kaygan olmamasına dikkat ediniz. Sağlıklı ayakkabı tabanı hafif yumuşak olmalıdır.

 

Günlük Ayakkabılarda Nasıl Modeller Tercih Etmelisiniz?

Ayağınıza giydiğiniz de rahatlığı hissetmelisiniz. Ayakkabının alt tabakası hafif ve yumuşak olmalıdır. Yere bastığınız da sizleri rahatsız etmeyecek derecede olmalıdır. Günlük giyeceğiniz ayakkabıların tabanı düz ve topuksuz olmalıdır. Daha çok hareket edeceğinizden sizleri yormayan bir kalıba sahip olmalıdır. Günlük ayakkabılarda bileği kavrayan modeller tercih edilmelidir. Yapımında kullanılan malzemenin büyük kısmının deri olmasına dikkat edilmelidir. Naylon ve sentetik malzemelerin hava alması zor olduğundan bu tür ayakkabılardan kaçınılmalıdır.

 

Sivri ve yüksek tabanlı ayakkabılardan uzak durunuz. Sağlıklı ayakkabı son derece kullanışlı, esnek ve rahat olmalıdır. Ayağınızın şeklini değiştiren ayakkabılardan uzak durunuz. Yüksek tabanlı ayakkabılar kadınların vazgeçilmezi olduğundan en çok tercih edilen ayakkabıdır. Topuk kısmının en fazla 4 cm olmasına dikkat ediniz. Ağırlığınızın %40 topuklarınıza , %60 ise ayak parmaklarınızın ön tarafına bindiğinden ön tarafı geniş ve dar ayakkabıları tercih edin. Bağcıklı ayakkabılar ayağa daha sıkı kavradığı ve ayarlandığı için ilk tercih olarak yapılmalıdır.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir