Binance

Safran Nedir? Safranın Faydaları Nelerdir?

Safran Nedir? Safranın Faydaları Nelerdir?
Safran Nedir? Safranın Faydaları Nelerdir?

Safran Nedir? Safranın Faydaları Nelerdir?

Bahar aylarında toprak yüzüne çıkan ve çok güzel görünümüyle ilgi odağı olan safran, sadece görüntüsü ile değil sağladığı faydalardan dolayı da adından söz ettirir.

Yeşil yapraklı bu bitkinin üç Tepecikli çiçekleri de mor renktedir. Yaklaşık 20 cm kadar uzunluğa ulaşabilen bu bitki, hem şifa kaynağı olarak hem de baharat olarak kullanılmaktadır.

Çok pahalı olmasından dolayı her mutfağa giremeyen safran, kıymetini bilenler tarafından tüketilmektedir. Faydaları olduğu kadar kullanılması sakıncalı olan durumlar da bulunmaktadır.

Özellikle hamile kadınlar, bebek emziren anneler için safran tüketimi tavsiye edilmemektedir.

Safran Ne İşe Yarar?

Baharat olarak kullanımı en çok karşımıza çıkan tüketim şeklidir. Bunun dışında bitki çayı gibi safran çayı da çok lezzetli ve şifalı bir içecek olarak bilinir.

Safran bitkisi kullanılarak cilt için çeşitli sabunlar, şampuanlar ve kremler elde edilmektedir. Safran bitkisini yetiştirmek ve safran özünü elde etmek çok zahmetli bir işçilik gerektirdiği için önemi azalmayan bir şifa kaynağıdır.

Safranın Faydaları Nelerdir?

İştah düzenleyici ve böylelikle kilo alımını engelleyici olarak bilinir. Cilt üzerinde nem dengesini düzenlediği için cilt rahatsızlıklarından özellikle sedef ve egzama türlerine çok iyi gelmektedir.

Genellikle cilt için sabunları ve kremleri tüketilir. Cinsel anlamda performans güçlendirici olarak da bilinir. Kadınların adet dönemlerindeki psikolojik sıkıntılarına iyi geldiği bilinir.

Doğal safran bitkisi ağrı kesici olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca göz rahatsızlıklarında, deri iltihaplarında da fayda sağladığı görülmüştür.

Safran bitkisi bu kadar çok sağlık problemine çözüm olduğu için, bitkinin diğer önemli hastalıklara karşı sağlayabileceği faydalar ve oluşabilecek olumlu hareketler de izlenmektedir.

Böylece bilinmelidir ki yapılan araştırmalar sayesinde, yakın zamanda kanser gibi tedavisi zor hastalıkların iyileşmesi sürecinde safran bitkisi kullanımı söz konusu olabilir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir