Binance

Saç Kepeklerini Önleme Yöntemleri

Saçlardaki kepek, ergenlik döneminden itibaren insanın yaşlılık dönemine kadar korkulu rüyası olmuştur.

Toplumun %90’ında kepek sorunu mevcuttur. Kepek sorununun temel nedeni, saç derisinin kendisini sürekli yenilemesidir. Kepek dediğimiz küçük zerreler ise ölü saç derisinin parçalanmış halleridir.

Bu durumun üstesinden gelebilmek için, toplumda çeşitli koca-karı ilaçları olarak tabir edilen karışımlar ya da kürler geliştirilmiştir. Aman diyelim sakın kocakarı ilaçları kullanmayınız. Doktor tavsiyesi olmadan kullanılabilecek herhangi bir ilaç-kür ya da karışım, saçlarınızın dökülme hızını ve miktarını üst seviyelere taşıyabilir, kökten bir saç problemi yaratabilir.

“Kepek önleme” çalışmaları yapabilmek için, öncelikle düşmanınızı(!) yani kepeği iyi bilmelisiniz. Kepeğin %90 oranında toplumdaki çoğunlukta bulunduğunu bilmeniz, sizi rahatlatacaktır. Ancak bazı insanlar vardır ki karakter olarak pek de avunacak tipler değildir.

Nitekim avunmak da bu sorunun çaresi değildir. “Kepek gidermek” için, saçlarınıza bakım yapmalı, yağlanmalarını engellemelisiniz. Saçlarınızda kullanacağınız ilaçlar ya da kozmetik ürünleri saçlarınızda kepeği gidermekten çok yeni problemler meydana getirebilir.

Kepekleri engellemenin yolları”; saçlarınıza düzenli bakım yapmak, yağlanmalarını engellemek, bol su ile -en geç aralık 3 gün olmak üzere- yıkamak, sık sık şampuan değiştirmemek gibi sıralanabilir.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.