Binance

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesi kabaca veya basitçe tabiri ile meâlen, saçların köklerinin zayıflığından yahut saç derisindeki mineral eksiklerinden kaynaklı olarak saç köklerinin zayıflamasına bağlı olarak kaynaklanan, günlük olarak 100 telin üzerinde saçların kopup düşmesi olayıdır.

Saç dökülmesinin nedenleri arasında temel olarak birkaç sebep vardır.

Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilir.
– Genetik Yapı
– Sert İklim koşulları
– Bakımsızlık
– Aşırı yağlanma
– Kepek probleminin ardından gelen zayıflamalar ve dökülme
– Aşırı Stres, Bunalım

Genetik yapı; insanlarında babadan oğla bilimsel deyişle nesilden nesile aktarılan nükleik asit şifreleri ile kişilik veya karakter yapısına verilen isimdir. Bu yapıda meydana gelebilecek en küçük bir aksaklık, mutantlaşma, değişim gibi durumlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Olumlu/olumsuz olarak farklılıklar ortaya çıkarabilmektedir.

Sert iklim koşulları; karasal iklim yaşayan veya ağır kış şartları geçirilen bölgelerde karşımıza çıkan bir manzaradır. Örneğin, -27 derecede yaşayan çalışan bir insanın, saçlarının buz tuttuğuna defalarca şahit olduk. Yakın zamanda da bununla ilgili örnekler mevcut.
Bakımsızlık; Saç tellerini zayıflatan en etkili unsurdur, saç dökülmelerine önlem olarak her gün değil ama 3 günde bir saçlar yıkanmalı yağlanma engellenmeli ve saç bakım ürünleri kullanılmalıdır.
Aşırı stres ve bunalımlarla da saç dökülmeleri meydana gelmektedir. Günlük olarak ortalama 100 tel ve üzerindeki dökülmelerde doktorunuza başvurunuz.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir