Binance

Rota Virüs İshali Nedir?

Rota Virüs İshali Nedir?
Rota Virüs İshali Nedir?

Rota Virüs İshali Nedir?

Küçük çocuklarda görülen, genellikle yüksek ateş, kusma ve ishalle seyreden bu hastalık bulaşıcı olmasıyla bilinmektedir. Ağırlıklı olarak kuzey yarım kürede ve kış aylarında sık sık görülen virüsün kuluçka süresi, ortalama olarak üç gündür.

Rota Virüs İshali Nasıl Bulaşır?

İlkokul çağındaki çocuklarda sıklıkla rastlanan rota virüs, genellikle fekal-oral yolla bulaşır. Hastalıkla kontamine olan tuvaletleri kullanan çocuklar, sonrasında el temizliğini gerektiği gibi yapmadığı takdirde virüse maruz kalırlar. Bu sebepten küçük çocuklarda el hijyenine, okul, kreş ve hastanelerde tuvaletlerin temiz olmasına özen göstermek gerekir. Bununla birlikte, hastanelerin çocukla ilgili birimlerinde hava yoluyla, dışkıyla kontamine sulardan ve yiyeceklerden ağız yoluyla bulaşmaktadır.

Yüksek Ateş ve Kusma Belirtiler Arasında

Vücuttaki kuluçka süresini tamamlayan virüs aktif hale geldikten sonra, hastada ateş ve mide bulantısı gibi klinik belirtiler baş gösterir. Bunu takip eden ishalle birlikte artan semptomlar sonrasında hastalar, zehirli ishal şüphesiyle acil servislere başvurmaktalar.

Rota Virüs İshali Nasıl Tedavi Edilir?

Yoğun ishalle birlikte vücutta meydana gelen su ve tuz kaybını hastaya geri kazandırmak, tedavide önem arz eder. Doktorlar tara fından aşırı su kaybı görülen hastalarda, serum tedavisi uygulanır. Bunula beraber bilinci açık ve yemek yiyebilecek durumda olan hastalarda muz, patates gibi bağırsak hareketlerini düzenleyecek besinlerin alımı sağlanır.

Anne Sütüne Dikkat!

Yeni doğanlarda riskli olarak görülen ilk üç ayda enfeksiyonlara açık olan bebeğin, aşılarına ve anne sütüyle beslenmesine özen göstermek gerekir. Özellikle doğumdan itibaren ilk günlerde anne vücudunda salgılanan kolostrumlu süt, bağışıklık hormonları ve birçok hastalığa karşı bol miktarda antikor bulundurması açısından zengin bir içerik teşkil eder. Bu sebeple düzenli bir şekilde anne sütü alan bebekler, hastalığa yakalansalar bile hafif şekilde atlatırlar.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir