Binance

Romatizma Nedir, Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Romatizma Nedir, Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?
Romatizma Nedir, Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Romatizma Nedir, Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Romatizma iskelet sisteminde yer alan eklem, kemik ve kas ağrılarına verilen isimdir. Romatizma ciddi bir rahatsızlık olup kişiyi günlük yaşam aktivitelerinden alıkoyar.

Romatizmanın 250 den fazla çeşidi olduğu söylenir. Romatizmal hastalıkların hepsini kapsar. Romatizma iltihaplı romatizma ve iltihapsız romatizma olmak üzere iki şekilde görülür.

Vücutta yer alan kimyasal uyaranlar iltihaplı romatizma oluşmasına neden olur. Eklemlerin aşırı zorlanması sonucu iltihapsız romatizma rahatsızlığına neden olur.

Oluşum nedeni tam olarak bilinmeyen romatizma daha çok genetik faktörlerin etkili olduğu düşünülemektedir.

Romatizma hafif ağrı ile başlar ve ağrılar gittikçe şiddetlenir ve dayanılmaz hale gelir. Eklem bölgesinde sertleşme meydana gelir.

Romatizma hastalığının şiddeti vücutta görüldüğü yere göre değişir. Tedavi sürecinde dinlemek çok önemlidir. Eklemlerin dinlenmesinin yanı sıra beslenmeye dikkat etmek gerekir.

Düzenli spor ve egzersiz yapmak romatizma rahatsızlığını önler. Uzman doktor kontrolünde ilthap giderici ilaçlar kullanılır. Kişi ideal kilosunu koruyup sigara ve alkolden uzak durmalıdır.

Beslenmede tahıl açısından zengin besinler tüketmek gerekir. Uzun süre aynı pozisyonda durmamak, ağır işlerde çalışmamak ve bitki çayları tüketmek romatizma rahatsızlığına iyi gelecektir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir