Binance

Reyhan Nedir, Reyhanın Faydaları Nelerdir?

Reyhan Nedir, Reyhanın Faydaları Nelerdir?
Reyhan Nedir, Reyhanın Faydaları Nelerdir?

Reyhan otunun diğer adı da fesleğen otudur. Hem yeşil olarak hem de kuru olarak kullanılır. Ilık bölgeler de yetişen bu bitkinin kendine has bir kokusu vardır. Pembeyi andıran çiçekleri vardır.

Reyhanın Faydaları Nelerdir?

Reyhan otu yani diğer adıyla fesleğen otu öksürük için faydalı bir bitkidir. Kuru hali çay olarak tüketilir, yeşil hali ise salatalar da güzel tat vermesi için kullanılır. Reyhan otu baş dönmesini geçirici özelliğe sahiptir. Bağırsak da meydana gelen gazların giderilmesine yardımcı olur. Kadınların baş düşmanı olan selülit için de çay olarak tüketilmesin de önemli rol oynar.

Harika bir iştah açıcı özelliğe sahiptir. Bu bitki yeşil ya da kuru olarak tüketildiği zaman iştahın açılmasını sağlar. Ağız içinde oluşan yaraların çabuk iyi hale gelmesine yardımcı olur. Saç dökülmesinde önemli rol oynar. Fesleğen otu kaynatılıp saçlar yıkandığı zaman dökülmesini engeller. Güçlü ve kuvvetli saçların çıkmasında yardımcı olur.

Reyhan Otu Nasıl Kullanılır?

Reyhan otu diğer adıyla fesleğen otu kuru ya da yeşil olarak kullanılır. Yemeklerin üzerine süsleme yapmak için de kullanılır. Salatalara ve çorbalara güzel bir tat vermesi için kullanılır. Ayrıca çorba ve salatalar da kullanıldığı gibi şerbetli içecekler de ferah bir aroma vermesi için bu tarz içeceklerin içerisine de katılır. Görüntüsünün güzelliğinden dolayı bahçeler de süs amaçlı olarak da kullanılır.

Fesleğen otu yiyecekler de kullanıldığı gibi böceklerin evden uzak durması için de kullanılır. Ev veya iş yerlerin de böcek veya bunun benzeri şeyleri kovması için kullanılır. Hoş kokusundan dolayı odalarda da kötü kokuları önlemek için kullanılır. Reyhan otu çay şeklinde tüketildiği zaman anne sütünün artmasında önemli rol oynar. Uykusuzluk problemine yardımcı olur.

Binance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.