Binance

PRP Tedavisi Nedir? Uzmanlar Tarafından Mı Yapılmalı?

PRP Tedavisi Nedir? Uzmanlar Tarafından Mı Yapılmalı?
PRP Tedavisi Nedir? Uzmanlar Tarafından Mı Yapılmalı?

Prp tedavisi daha çık bir anlatım ile cilt gençleştirme yöntemidir. Tıbbi açılı ise;c’’platelet rich plazma’’dır. Bir diğer deyişle trombosit yoğunluğunun arttırılması demektir. Bu yöntem tedavi edilecek kişinin kendi kanından elde edilen trombosit hücrelerinin yeniden cildine uygulanması işlemidir. Trombositler hücre onarımında görevli oldukları için cilt yenileme işlemine son derece faydalı olmaktadırlar. Bu son zamanların en çok tercih edilen uygulamalarından biridir. Prp uygulaması son zamanların en popüler uygulama işlemi olduğu gibi olumlu sonuç alınan işlemlerin başında geliyor. Özellikle hasarlı ciltlerde çok işe yarayan bir tekniktir.

Cilt yapısı çok önemlidir. Ancak cilt zaman zaman bazı dış etkenler ve hormonel bozukluklar, güneş ışınları ve çevresel etikler nedeni ile zarar görebiliyor. Bazı yara ve akne izleri de cilt üzerinde olumsuz etki yaratabiliyor. Bunun için prp yöntemi tercih edilerek olumlu sonuçlara imza atılıyor. Cilt akne ve sivilce sonrası da zarar görebiliyor. Bu tarz sorunlardan sonra akneler ya da sivilceler nedeni ile iz kalabiliyor. Akne skarları içinde prp yöntemi sıklıkla kullanılan bakımlardan biri olarak hem tercih ediliyor hem de öneriliyor. Özellikle Ankara’da bu alanda çok iyi hekimler bulunmaktadır. Ankara’ya yolunuz düşerse Prp Ankara klinikleri ve hekimleri konusunda araştırma yapabilir ya da burada yaşıyorsanız uzman dermatolog ile irtibata geçebilirsiniz.

Prp Tedavisi Sonrasında Nasıl Bir Cilt Yapısına Kavuşulur?

Prp tedavisi son yılların en güzel tedavi yöntemleri arasında yer alıyor. Prp hasarlı dokuları büyük oranda onardığı için hasarın tedavi edilmesi için cilt tedavisinde sıklıkla kullanılan yöntemlerden biridir. Hasarlı bölgede kan, pıhtılaşan hücre yapılarını dokulara doğru taşıyarak tedavi edilmesi gereken bölgeyi onarır. Prp ile sorunlu bölgeye 4 katına kadar uygulaması yapılan bu işlem de daha hızlı onarım gerçekleştiği için en kısa sürede iyileşme sağlanır. Böylelikle cilt üzerinde bulunan hasar görmüş olan doku yenilenir, tazelenir ve iyileşir. Dünya çapında sıklıkla uygulanan bu yöntem özellikle ülkemizde hemen hemen tüm il ve ilçelerde sağlık bakanlığı onaylı klinikler ve hekimlerce uygulaması yapılıyor. Özellikle bu yöntemin uzman dermatolog tarafından yapılması gerekiyor.

* Prp bakımından sonra cildin yenilenmesi büyük oranda gerçekleşir.
* Kırışıkların ve çizgilerin giderilmesi büyük oranda tamamlanır.
* Yüzdeki lekelenmeleri yok olmasını sağlar.
* Yüzdeki yara izlerinin tam anlamı ile yok olmasını sağlar.

Göz altı morluklarında da ciddi oranda etkilidir. Prp kesinlikle uzman bir hekimin uygulaması gereken işlemlerden birisidir. Kesinlikle buna dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle akne ve sivilce izleri oldukça rahatsız edici ve sosyal çöküntüye sebebiyet veren konulardan biridir. Bu yöntem sayesinde akne tedavisi bittikten belli bir süre sonra uygulamalar yapılarak tedavi sağlanmaktadır. Sivilce izlerinde oldukça başarılı sonuçlara imza atılmaktadır. Yara izlerinde de prp tedavisinde güzel sonuçlar alınıyor. Ancak daha öncede belirttiğimiz gibi bu tür uygulamalar kesinlikle sağlık bakanlığınca onaylı olan ve bu alanda uzman hekimliği olan kişiler ve kurumlarca yapılmalıdır. Bunun dışında yapılan uygulamalar kesinlikle geriye dönüşü olmayan sonuçlara doğuracağından tercih edilmemelidir. Doğru tedavi mutlaka bir uzman doktor tarafından gerçekleştirilen tedavidir.

Prp Tedavisi Nerelerde Kullanılır

Prp tedavisi cilt tedavisinde pek çok alanda kullanılıyor. Buna saç dökülmesini örnek verebilmek mümkün olmaktadır. Örneğin saçsız bölgeye prp uygulaması yapılarak dökülen saçların yeniden çıkması sağlanıyor. Saç tedavisinde kullanıldığında saç derisine yapılan uygulama saçlarda canlanma ve yeni saç bitişleri sağlayan bir uygulamadır. Ancak bu tedavinin uygulanmasının gerekliliğine uzman bir hekimin karar vermesi gerekiyor. Çünkü her saç tipi için bu durum söz konusu olmaya biliyor. Bir diğer uygulama alanı ise ortopedik rahatsızlıklardır. Özellikle prp uygulamasının yenileme sürecinde ortopedik rahatsızlıklarda da etkisi büyüktür. Yine bu yöntemi uygulama kararı uzman bir hekim tarafından verilecek olan bir karardır. Prp’nin diğer kullanım alanı ise estetik uygulamalardır. Bunların en başında cilt yaralanmaları, akne izleri, yanık izleri geliyor. Özellikle bu tarz konularda ciddi bir yenileme sağlayan bu uygulama kesinlikle uzman dermatolog tarafından uygulanması gereken bir yöntemdir. Bu yöntemler konusunda prp Ankara klinikleri konusunda bilgi edinip en kısa süre içerisinde muayene olup uzan bir hekim eşliğinde tedaviyi sonuçlandırmak mümkün olabilmektedir.

Binance

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir